Bir Star Wars Hikâyesi: Rogue One

Rogue One Poster
Star Wars Rogue One

 

(Galen Erso hakkındaki detaylı bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.)

(Bu yazı şiddetli miktarda spoiler içermektedir. Lütfen ona göre okuyunuz.) Bu yazının konusu serinin yedinci filmi olan “Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor” ile ilgili değil ama o filmle ilgili birkaç şeye değinmeden “Rogue One” hakkında yazmak istemedim. Bir Yıldız Savaşları hayranı olarak seriyle ilgili her filmin benim gözümde ayrı bir değeri olmasına rağmen yedinci filmin bende hayal kırıklığı yarattığını söylemek istiyorum. Sinema salonundan hiç tatmin olmamış bir şekilde çıkmıştım ve özellikle ışın kılıcı sahnelerini aşırı yetersiz bulmuştum. Benim aradığım acayip ışın kılıcı düelloları değildi ama hikâyenin kendisi bende hiçbir heyecan uyandırmamıştı. Onun hakkında bir yazı yazmayı bile düşünmedim. Rogue One filminde ise yedinci filmde aradığım ve bulamadığım bir sürü şeyi bulmanın keyfini yaşıyorum. Beni keyiflendiren bu bir sürü şeye sırasıyla değineceğim. Yedinci filmi beğenenlere veya Rogue One filmini hiç beğenmeyenlere de diyecek fazla bir şeyim yok. Beğenmeyebilirler, bu mümkündür. Görüş ayrılıkları olmasa bu dünyada her şey tekdüze olurdu.


Rogue One’ın Seri İçindeki Yeri ve Önemi

Dördüncü filmde Ölüm Yıldızı’nın plânları ele geçirilmiş ve asilerin bu gezegen yok edici ölümcül silâhı nasıl yok edeceklerini merak etmiştik.  Asıl soru bu plân nasıl ele geçirilmişti? İmparatorluğa direniş konusunda nice kahramanların can verdiğini, kaç ailenin dağıldığını ve insanların (lafın gelişi insan diyorum çünkü insan dışındaki kahramanları da unutmamak gerek) hayatlarının İmparatorluk karşısındaki en ufak bir direnç için nasıl feda edildiğini biliyorduk ama bu isimsiz kahramanların bazılarının hafızalarımıza birer isim ve sima olarak girmeleri çok hoş oldu. “Yeni Bir Umut” filmiyle “Sith’in İntikamı” arasında geçen hikâyeye bazılarının dediği gibi 3.5 gibi rakam vermek istemiyorum. Bu bir yan hikâye ve bunun gibi birçok film daha çekilebilir. Serinin hangi kısmına denk geldiğinin bilinmesi yeterli diye düşünüyorum.

Bu filmde Jedi ve Güç kavramlarına yer verilse de filmde yer almamalarının hiç önemli olmadığını düşünüyorum. Bunu düşünmekte haklı olduğum taraflar var. Birincisi, her ne kadar bir Jedi’ın varlığının filmde önemli bir yeri olsa da hikâye aslında “The Force” olarak adlandırılan Güç’ü kullanamayan insanlar etrafında şekilleniyor. Bir Jedi’a karşılık yüzlerce kişinin yaptıkları geri plâna atılamaz. Rogue One, gücü kullanamayan ama silahlar ve dövüş konusunda çeşitli yeteneklere sahip olan ve bu yeteneklerini imparatorluğa karşı kullanan insanları göstermesi açısından oldukça önemli. Güç Uyanıyor filmindeki gibi yetersiz ışın kılıcı sahneleri ile cılız bir “Güç” gösterisi olmasındansa bu tür filmleri yüzlerce kere daha tercih ederim. Belki sizler de böyle düşünüyorsunuz veya düşünmüyorsunuz bilemeyeceğim.

Sinematograf Greig Fraser: “Edwards cesur bir film yapmak istedi.” Animasyon müdürü Hal Hickel’in bu sözlere açıklık getiriyor: “Bu daha fazla şiddet veya seks içermesi anlamına gelmiyordu. Ama bence duygusal anlamda olgunlaşmış bir Star Wars filmi oldu.”

Rogue kelimesinin Türkçe karşılığı olarak şunlar karşımıza çıkıyor: Yaramaz, hırsız, Hilekar, Serseri, düzenbaz, muzip vs. Ben en çok serseri tanımını sevdim.


Merak Uyandıran Yeni Gezegenler ve Uydular

Filmle birlikte yeni karakterlerle tanışmakla kalmadık, yeni gezegenleri de keşfettik. Lah’mu, Jedha, Wobani ve Scariff her biri kendi içinde ayrı güzelliklere sahip uydu ve gezegenler.

Star Wars Rogue One
Lah’mu

Lah’mu gezegeni Jyn ve ailesinin İmparatorluk’tan gizlenmek için kullandıkları gözlerden uzak ve yaygın olarak çiftçiliğin yapıldığı bir yer. Nüfusu fazla olan bir gezegen de değil. Tüm gezegende yaklaşık 500 canlı yaşıyor. Lah’mu Neimoidian’ların dilinde refah anlamına geliyor. Jyn beş yaşındayken Saw Gerrera tarafından buraya gönderilen Galen ve Lyra Erso yerleşiyorlar ve üç yıl boyunca huzur içinde yaşamayı başarıyorlar. Siyah kumla kaplı gezegene sürekli yağmurlu bir hava hakim.

Star Wars Rogue One Jedha
Jedha

Gezegenle aynı adı taşıyan bu uydu İmparatorluk için oldukça önemli çünkü madenlerden Kyber Kristallerini alıyorlar. Ama uydu sadece İmparatorluk için önemli değil. Galaksinin büyük bir kesimi tarafından kutsal kabul edilen bir yer çünkü burasının Jedi düzeninin başladığı yer olduğunu düşünen çok kişi bulunuyor. İmparatorluğun yaptığı ilk işler Kyber Tapınağı’nı kapatıp dini nedenlerde seyahatleri engellemek ve burasının dış dünya ile bağlantısını kesmek oluyor.

“…Eğer Jedi’lara ve Güç’e inanıyorsanız Jedha hayatınız boyunca en az bir kere ziyaret etmeniz gereken bir yer. Burası Jedi’ların ruhanî evi.”  ~ Gareth Edwards.

Star Wars Rogue One Scrarif
Scarif

Bu tropikal gezegen görünüm itibariyle herkeste heyecan yaratmıştır eminim çünkü gerçekten oldukça egzotik bir görünümü var. Yalnız üzerinde İmparatorluk karargahı olması gibi ufacık bir kusur bulunuyor. Asiler’in bu gezegene gitmesi de kesinlikle güneşlenmek için değil. Ölüm Yıldızı’nın plânları Scarif’in kumları altında, Tapınak binasının merkezindeki çok iyi korunan bir veri kasasında koruma altına alınmış. Ölüm Yıldızı plânları da dahil olmak üzere İmparatorluk’un an önemli teknolojilerinin detaylı planları da burada saklanıyor. Rogue One ekibinin bu planları aldıktan sonra dev kontrol kulesinin tepesinde bulunan büyük anten vasıtasıyla Asiler’e iletmeleri gerekiyor.

Star Wars Rogue One Wobani
Wobani

Wobani hakkında diyeceğimiz şeyler daha da sınırlı. Filmde, Jyn Erso’nun Asiler tarafından kurtarıldığı yer olarak görüyoruz. Ayrıca Wobani’nin harflerinin yeri değiştirilirse karşımıza Obi-Wan çıkıyor, bu da ilginç bir ayrıntı.

Star Wars Rogue One Death Star
Ölüm Yıldızı

Ölüm Yıldızı’na daha yakından ve daha önce görülmeyen bir açıdan bakma fırsatını kim kaçırmak ister? 1977 versiyonuna göre biraz daha modernleştirilmiş versiyonu olan Ölüm Yıldızı’nın yine de eski versiyonuyla benzerlikleri mevcut. Bu devasa silahın amacı da değişmemiş: Soykırım.


Rogue One Karakterleri Hakkında

Star Wars Rogue One Characters
Rogue One Karakterler

Kendisine az yer verilse de film boyunca ağırlığını hissettiren bir karakter var: Darth Vader. Yönetmen Gareth Edwards’ın da belirttiği gibi: “Darth Vader ön plânda ve filmin merkezinde değil ama kesinlikle orada sahneye çıkmaya hazır bekliyor.Onun varlığını film boyunca hissediyorsunuz.”  Klon Savaşları animasyon dizisinden aşina olduğumuz Saw Gerrera (Forest Whitaker) ise deneyimli bir asker. Yönetmen Edwards’ın da dediği gibi o bir amaç uğruna sonuna kadar giden bir asi savaşçısının arketipini temsil ediyor. Asi Birliği’nin kurucularından biri olan Senatör Bail Organa (Jimmy Smits)’i tanımamak ve onu görünce mutlu olmamak mümkün değil. Organa ve karısı Prenses Leia’yı evlat edinip onu daha sonra bölüm 4’te Ölüm Yıldızı tarafından yok edilecek olan gezegen Alderaan’da büyütmüşlerdi.

Star Wars Rogue One Crew
Rogue One Ekibi

Rogue One’ın asileri Jyn Erso (Felicity Jones), Kaptan Cassian Andor (Diego Luna) ve droid K-2SO (Alan Tudyk) göz kamaştırıyorlar. Lucasfilm’in yaratıcı şefi John Knoll yeni droidi şu şekilde tanımlıyor: “Bu droid bir nevi anti-C-3PO. C-3PO beceriksiz çizgi roman karakteri gibiydi. Bunun tam tersini hayal edin. Ve kendisinin her vuruşu isabetli.” Bu sözlere katılmamak mümkün değil. C-3PO beceriksizdi, sakardı ve çatışma yerine daima diplomasiyi tercih ederdi. Ne de olsa kendisi bir savaş drodi değildi. Her şeye rağmen katkılarını unutmamak gerek. K-2SO ise bir imparatorluk drodi ve Asiler’e yardım etmesi için yeniden programlanmış. Ondan daha fazlasını beklemek abartı sayılmaz. Ateş ettiği bir daha kendine gelemiyor. Silah kullanımı konusunda ona diyecek bir şey yok. Üstelik ilginç bir espri anlayışı var ve aklına geleni söyleyiveriyor.

Rogue One Asi ekibinin her bir üyesinin kendine özgü yetenekleri var. Chirrut Îmwe (Donnie Yen) usta bir dövüşçü ve aynı zamanda kör bir keşiş. Kör olmasına aldanmayın, bazen gözü sağlam olanların göremediği bazı gerçekleri ilk kavrayan o oluyor. Korkusuz kargo pilotu Bodhi Rook (Riz Ahmed) grubun simgesi olan Rogue One ismini bulan kişi. Aynı zamanda kendisi Galen Erso’nun mesajını da taşıyan pilot. Büyük Kötü Baze olarak da adlandırılan Baze Malbus (Jiang Wen) oldukça sert bir karakter, yani ruhanî dostu ve Güç’e inanan Chirrut Îmwe’nin tam tersi. Wen kendi karakteri için şunları söylüyor: “Benim karakterimin güce inanmaya ihtiyacı yok, onun devasa bir silahı var.” Ve haklı. Film boyunca o silahın ne kadar işe yaradığına şahit oluyoruz.

Star Wars Rogue One Jyn Erso
Jyn Erso (Felicity Jones)

Felicity Jones’un görevi ise herhangi bir özel güç, ışın kılıcı olmadan, sadece azmin gücüyle galaksiyi kurtarmak. Bundan beş yıl önce Independent’a anlattığına göre bir süper kahramanı oynamak istiyordu. Bu hayallerindeki süper kahraman rolü mü bilemiyorum ama onun bir kahraman olduğu kesin. Hem de süper güçleri olmayan bir kahraman. Prenses Leia (Carrie Fisher), Padmé Amidala (Natalie Portman) ve Rey’den (Daisy Ridley) sonraki güçlü kadın karakter.

“Ajansım, seveceğimi düşündükleri bir fantastik ana kadın rolü olduğunu bildirdi. Bu Jyn ile ilk karşılaşmamdı ve işte şimdi buradayım.”

Jones’un Star Wars dünyasıyla ilk karşılaşması kuzenleriyle birlikte kasetten izlediği Yeni Bir Umut filmiyle olur. “Televizyona çok yakın oturduğumu ve açılış yazısının geçtiği sırada çalan müzikle beraber çok özel bir olayın gerçekleşmek üzere olduğunu hissettiğimi hatırlıyorum.” diyor Jones ve ekliyor. “Star Wars müziklerini çok yoğun ve etkili buluyorum.” Karakteri Jyn Luke Skywalker gibi bir Jedi değil ama her ikisinin de ortak bir baba sorunu mevcut. Jyn’in babası Galen Erso (Mads Mikkelsen) Ölüm Yıldızı’nın inşa edilmesinde rol oynuyor. “Hayatında gelişen olaylar sebebiyle son derece bağımsız birisi ve kendini savunabiliyor. Savaşması gereken yerlerde zor durumlardan kurtulma yeteneğini de görüyoruz.” diyor Jones, Jyn karakteri hakkında. Tek başına sekiz Stormtrooper’ı etkisiz hale getirmesi gerçekten etkileyici. “Kostümlerin içindeki marifetli oyunculardan sürekli özür dilemek istiyordum çünkü Jyn çok sert dövüşüyor ve dövüştükleri de oldukça ikna edici bir şekilde yere düşüyorlar. Ben sürekli, “Özür dilerim, özür dilerim. Umarım canını yakmamışımdır.’ diyordum.”

Star Wars Rogue One Cassian Andor
Cassian Andor (Diego Luna)

Biricik kaptanımız Diego Luna’ya gelecek olursak… Her ne kadar Asi üyesi bir karakteri canlandırsa da Luna karanlık tarafın onu çektiğini söylüyor: “Darth Vader’da beni ona çeken bir şeyler var.” Andor’un her türlü baskıda her daim sakin kalabilme yeteneği aşırı hareketli Jyn Erso konusunda iki karakteri dengeliyor gibi. Dövüş yeteneği ve savaş tecrübesiyle görevlerini minimal kaynaklarla tamamlıyor. Elbette bu görevlerinde yalnız değil. Yeniden programladığı güvenlik droidi K-2SO onun yardımcısı pozisyonunda. 36 yaşındaki Luna, Kaptan Cassian Andor rolünü alıp alamadığını öğrenene kadar rahat uyku yüzü görmediğini söylüyor. “Bu konuda sessiz kalmanız gerekiyor ve bu durumu daha da karmaşıklaştırıyor ve hepsi kafanın içinde gerçekleşiyor.” Bir gün telefonunda İngiliz numarası görüyor. İngiltere’de ailesi olduğundan önce onlar işletti sanıyor. Yani sarhoş kuzeni onu bir bardan arıyor gibi bir şey zannediyor. Uyumaya geri döneceği sırada Luna aslında arayan kişinin kim olabileceğini merak ediyor. Yönetmen Gareth Edwards’ın ona bazı haberleri olduğunu öğreniyor! Etrafta çılgın gibi zıpladıktan sonra, -onun için ve elbette biz hayranları için özel bir gün olsa gerek- haberler yayınlanana kadar kimseye bir şey söylememesi talimatını alıyor. Çocuklarının (Jeronimo 8 yaşında ve  Fiona 6 yaşında) bu konuda sessiz kalabileceklerine güvenmiyor, çünkü onlar daha çocuk! “Onlara yazı İngiltere’de geçireceğimizi söyledim ama nedenini uzun bir süre gizlemek zorunda kaldım.” Arkadaşlarına göre ise Luna birden garip davranmaya ve onlara hiçbir şey söylemeden seyahatlere çıkmaya başlıyor. Luna aynı zamanda büyük bir Star Wars hayranı. Kendisi ilk üç filmle birlikte büyümüş, dolayısıyla eline aldığı senaryoyu bitirmekten daha ilginç ve önemli bir iş düşünemiyor. “Bence bu film şimdiye kadar çekilmiş en sağlam Star Wars filmi çünkü gerçekten insanlar hakkında. Günümüzde yaşadığımız dünyada yansımaları görebiliriz. Etrafımızda olan zengin bir kültür çeşitliliği ve çatışma, hepsi bir arada.”

Star Wars Rogue One Bodhi Rook
Bodhi Rook (Riz Ahmed)

Korkusuz ve biraz çılgın kargo pilotumuz Bodhi Rook’un (Riz Ahmed) da diyecekleri var. “Sanki bu filmler toplu tarihimizin birer parçası gibi hissediyorum. Star Wars’ın sonraki nesiller için devam ettiğini görmek oldukça heyecan verici.” Karakteri Rook, İmparatorluk için hizmetlerini sunan bir pilot ama Asiler’e katılmak için imparatorluğu geride bırakıyor. Peki neden hâlâ imparatorluk nişanını taşıyor? Buna da oyuncunun kendisi cevaplıyor: “Nişanla birlikte geliyor çünkü bununla geçmişi var. Bütün karakterler bir şekilde geçmişiyle barışmaya çalışıyor.” Kısacası Han Solo ve Poe Dameron’dan sonra yeni bir pilotumuz var. Dünyadaki en ünlü film serisinde oynadığını tam olarak kavrayamadığını söylüyor: “Bir beynin alabileceğinden çok daha fazlası bu.” Karakteri Rook’un filmdeki bazı hareketleri bizler gibi Star Wars evreninde yaşamayanlar için oldukça normal görünüyor. Ayrıca filmdeki çoğu karakterin geçmişte önemli bazı karakterlerin çocukları olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Bodhi ise sadece bir kargo pilotu. Böyle savaş durumlarına alışık olmayan biri. Yine de kendisini gerçekten zorlu bir savaşın ortasında buluyor. Bu yüzden biraz stresli olması doğal. Ahmed’in ailesi de filmi görene kadar rolü aldığına inanmıyor.

Star Wars Rogue One Saw Gerrera
Saw Gerrera (Forest Whitaker)

Saw Gerrera rolünde izlediğimiz Forest Whitaker, Star Wars efsanesine katkıda bulunmak istediğini belirtiyor. Yıllar önce Darth Vader ile Saw Gerrera  aynı tarafta savaşırlardı. Elbette Vader’ın henüz Anakin Skywalker olduğu zamanlardan bahsediyorum. Görünüşe göre Rogue One zamanında bu iki karakter çoktan birbirine çok zıt yöne gitmiş görünüyor. Saw Jedi’larla eğitim almış ama aile üyelerini dolayısıyla ideallerini de kaybetmiş birisi. “O kazanabileceği her şeyi yapmaya gönüllü birisi” diyor Whitaker. Oyuncu, ilk üçlemedeki Obi-Wan Kenobi karakterini sevdiğini söylüyor. “Daha önce Güç’le ilgili ‘Kendine Güven’ felsefesiyle ilgili herhangi bir şey konuşulduğunu duymamıştım. Bu mesaj (Obi-Wan’ın verdiği) beni gerçekten etkiledi, tıpkı bir samuray yasası gibi.” Darth Vader ile aralarında bariz bir benzerlik de bulunuyor: Her ikisinin de zırhı onların vazgeçilmez bir parçası. Oyuncunun kostümünün kendisinin bu rolü oynamasında epey yardımı oluyor çünkü Saw olmanın nasıl bir şey olduğunu anlıyor. “O tıpkı gözden düşmüş bir kral gibiydi. İlk başta biraz gergin oynamaya başlasam da üniformanın içinde Saw gitgide hayat bulmaya başladı.”

Star Wars Rogue One Orson Krennic
Orson Krennic (Ben Mendelsohn)

Filmin kötü karakterlerinden Orson Krennic (Ben Mendelsohn) hakkında biraz daha bilgi edinelim. Gerçekten ilginç bir karakter olduğunu düşünüyorum. Avustralyalı aktörün bu role fazlasıyla yakıştığını söylemek yanlış olmaz. O da bir Star Wars hayranı, hem de filmin sinemalarda ilk gösterildiğinden beri. Bu yüzden yeni filmdeki egzotik yerler ve evrenin bilinmeyen yerleri onu çok etkilemiş. 47 yaşındaki oyuncu tüm film serisini bir rüyanın hayata geçirilmesi olarak tanımlıyor. Filmdeki rolünün ise onun için hayatındaki en unutulmaz anlardan biri olarak söylüyor. Sete ilk girdiğinde biraz gergin olduğunu ekliyor. “Orson Krennic’i canlandıracağım söylendiğinde bundan gerçekten onur duydum. Resmen havalara uçtum. Bu gerçeği tam anlamıyla kavramam biraz zaman aldı. Setteyken gerçekten Star Wars filminde olduğunuzu anlıyorsunuz. Gemidesiniz ve etrafınızda Stormtrooperlar ile İmparatorluk görevlileri dolaşıyorlar.” İmparatorluk çalışanlarının belli bir ses tonuna sahip olduğunu da belirten oyuncu özellikle Avustralya aksanından uzak durmaya çalıştığını belirtiyor. Ayrıca Orson Krennic kötü birisi olabilir ama o bir Darth Vader değil. Mendelsohn’a göre birisi Darth Vader’ın yerini almak istediğinde kazananın kim olacağı baştan belli: Darth Vader! Onunla aynı kategoride değerlendirilmesinin bile bir onur olduğu çünkü Vader’ın varlığının bile oldukça etkileyici olduğunu söylüyor. Krennic tam bir İmparatorluk askeri. Hatta Darth Vader’ın kendisinden bile daha fazla bağlı hissediyor İmparatorluğa.

Star Wars Rogue One Chirrut Îmwe
Chirrut Îmwe (Donnie Yen)

Chirrut Îmwe (Donnie Yen) Star Wars filminde rol almasından çocuklarının mutlu olacağını biliyordu. Jedi’ların ve umudun olmadığı bir evrende dövüş sanatlarının en iyi ustaları günü kurtarmak için uğraşıyor. Fakat onun önemli bir sorunu var: Kör şekilde savaşıyor.Güç’e olan inanç Rogue One ekibinde oldukça zayıf. Yoda ve Obi-Wan Kenobi bir yerlerde saklanıyorlar. Genç Luke Skywalker ise bir ışın kılıcının ne olduğunu bile bilmiyor. Güç’ün antik inancı yavaşça yok olup gidiyor. Umudu hayatta tutmak ise Hong Kong’lu oyuncu Donnie Yen tarafından canlandırılan kör bir savaşçı keşişe, yani Chirrut Îmwe’ye kalıyor. 53 yaşındaki oyuncu uzun zaman Asya’da dövüş sanatları konusunda bir ikon haline gelmiş durumda. Yönetmene neden kendisini istediğini sorduğunda aldığı cevabı ise kesinlikle beklemiyordu: “Çünkü nasıl k.ça tekma basılacağını biliyorsun!” Yönetmenin kendi çalışmalarının özünü kavradığını anlayan Yen bu rol için ikna oluyor. Rolle ilgili asıl zor olan şey Stormtrooper’la tahta bir değnek ile savaşmak değil, onu gerçekten kör bir adam olarak gösteren lensler. “Beklediğimden daha fazla zorlukla karşılaştım, özellikle film çekimin ilk haftası gerçekten zorlayıcıydı.” diyor oyuncu. “Yüz ifadelerime ve vücut hareketlerime uyum sağlamam gerekiyordu. Bir seferde sadece üç saatliğine yapabiliyordum.” Göremediğinden devamlı ileri bakmak zorunda kalan oyuncunun yüzünü ifadesiz bir şekle getirmek için biraz zaman ihtiyacı oluyor. Aynı zamanda Çinli bir aktör olan Jiang Wen tarafından canlandırılan asker Baze Malbus’la güçlü bir ilişkisi var. Senaryoda hikâyeleri açıkça ortaya çıktıktan sonra Yen ve Wen aralarında bir arkadaşlık kuruyorlar. “Aramızda işbirliği yapmak bizim görevimizdi.” diyor Yen. Kendisinin dövüş sanatlarında ünlü olmasının arkasında bir tai chi ustası olan annesinin olmasına şaşırmamak gerekiyor. “Küçük bir çocukken annem sabahı beni yatağımdan sürükleyerek çıkartırdı ve onunla beraber antrenman yaptırırdı. O zaman bundan nefret ederdim ama o olamasaydı bugün bulunduğum noktaya gelemezdim.”

Star Wars Rogue One Galen Erso
Galen Erso (Mads Mikkelsen)

Sırada Danimarkalı oyuncu Mads Mikkelsen var, yani filmdeki ismiyle Galen Erso. Mikkelsen, filmde Jyn Erso’nun babasını canlandırıyor ve hangi tarafa ait olduğunu bulmaya çalışıyor. Kendisi hakkında daha detaylı bir yazımız mevcut, BURADAN ulaşabilirsiniz. Kendisini kötü rollerinde görmeye alıştıysak da Rogue One filmdeki rolü daha öncekilerden çok farklı. Filmde kahraman kızından uzaklaşmak zorunda kalan bir baba rolüne bürünüyor. Star Wars filmlerinde öğrendiğimiz bir şey varsa o da baba olmanın her zaman iyi bir insan olmak anlamına gelmediğidir. “Kendisi Star Wars evreni için çok önemli bir şey üstünde çalışıyor. O bir Oppenheimer ikilemi.” diyerek atom bombasının icadına gönderme yapıyor oyuncu. “Bu dünyayı fantastik ve harika bir yere dönüştürebileceği bir yeteneği var ama bu yetenek yanlış ellere düşerse bir felakete dönüşebilir.” Erso’nun vereceği bir karar var: Buna devam mı yoksa tamam mı? Yapılması gereken şey ne? Star Wars evrenine o kadar da aşina olmayan Mikkelson seriyi sonradan izleyip sevenlerden. Kostüm bölümüne gidip bir ışın kılıcı ile Stormtrooper kaskı görmesini gerçekdışı bir deneyim olarak yorumluyor. “Bu tıpkı bir çocuğun oyuncakçı dükkânına girmesi ve cebinin tonla parayla dolu olması gibiydi.” Sette zamanının çoğunu da Ben Mendelsohn (Orson Krennic) ile geçirdiğini söylüyor. “Anlaşması oldukça kolay ve tanıştığım en komik adamlardan birisi.” Ayrıca Felicity Jones’a (Jyn Erso) hayran kaldığını da belirtiyor. “O burnu havaya kalkmamış süperstarlardan değil. Ayakları yere sağlam basıyor. İnsanları kendine çeken bir özelliği var.” Her ne kadar Galen ile Jyn baba-kız olsalar bile aralarında belli bir kopukluk bulunuyor. Her ikisinin de hayatında derin boşluklar var.

Star Wars Rogue One Baze Malbus
Baze Malbus (Wen Jiang)

Filmdeki hemen her karakterin kendine özgü bir ilginç yanı bulunuyor. Kocaman silahıyla ortalığı tarayarak günü kurtaran Baze Malbus’un (Wen Jiang) kesinlikle ilginç bir karakter olduğunu söyleyebilirim. En yakın arkadaşı ve Güç’e olan inancıyla dolu olan ruhanî desteği Chirrut Îmwe’nin tersine Malbus onunla aynı hassasiyeti paylaşmıyor. İmparatorluğun egemen olduğu şiddet dolu bir dünyada Malbus göremediği bir Güç’ten ziyade kendi silahlarına güveniyor. Yine de tüm farklılıklarına rağmen elinden gelen her şekilde arkadaşı Îmwe’yi koruyor. Filmde birbirlerine verdikleri değer de açıkça görülüyor. Aynı zamanda hiç Star Wars filmi seyretmemiş. “Bunu yönetmene söylediğimde bana sorun olmadığını, filmi bitirdiğimizde filmleri izleyebileceğimi söyledi.” diyor Jiang. 53 yaşındaki oyuncu hangi Rogue One karakterinin favorisi olduğuna karar vermekte de zorluk çekiyor. “Hepsini seviyorum çünkü birbirlerinden çok farklı karakterleri var.” Çocukluğunda filmleri izlememesi de şu şekilde açıklıyor: “Çocukluğumda Çin’de Soğuk Savaş vardı, dolayısıyla Star Wars’ı izleyemedik.” Ama şimdi bunun bir parçası olduğundan bütün filmleri izlemeyi düşünüyor. Beijing’de senarist ve yönetmen olmadan önce oyuncuk yapmış olan Jiang’ın İngilizcesi oldukça sınırlı. Sadece bir iki kelime bile konuşabilmesinin oldukça etkileyici olduğunun altını çiziyor. Rogue One ise onun bir Amerikan filmindeki ilk oyunculuğu.Filmde onu silahı olmadan görmek çok nadir karşılaşılan bir durum. Ayrıca özel olan sadece silahı ve giysileri değil, uzun saçları da ona ayrı bir hava veriyor. Peruğun ona çok yakıştığını belirtmek istiyorum.

Star Wars Rogue One K-2SO
K-2SO (Alan Tudyk)

K-2SO yani gerçek ismiyle Alan Tudyk, bilgisayarlı grafik efektlerinden yaratılan bir robotu canlandırıyor. Yani daha önce C-3PO kostümünün içine girmek için uğraşan oyuncu Anthony Daniel’in yaşadığı zorlukları yaşamıyor. 45 yaşındaki Tudyk’de böylesini tercih ediyor. K-2SO insanları “Seni öldürmeyeceğim!” şeklinde bir diyalogla selamlasa da filmdeki iyi çocuklardan. Kendisi Asi kaptanı Cassian Andor tarafından İmparatorluktan çalınmış ve yeniden programlanmış. Aklına geleni olur olmaz her yerde dile getiren K-2SO’nun bu özelliği bazen canları sıkabiliyor. Aklıma gelmişken şunu da belirtmekte fayda var. C-3PO bir protokol drodi olabilir ama kendisi bizzat Darh Vader (çocukluğunda) tarafından tasarlandı. Bazen bu gerçeği unutabiliyoruz. İki robotu karşılaştırırken bunu da unutmamak gerek. Oyuncu bütün zamanını sette geçirdiğini ve bunun gerekliliğinin de  altını çiziyor.


Yönetmen Gareth Edwards

Star Wars Rogue One Gareth Edwards
Yönetmen Gareth Edwards

Godzilla filminin yönetmenliğinden sonra oldukça korkutucu ve zorlu bir filmin yönetmenliğini üstleniyor: Star Wars Rogue One. 41 yaşındaki yönetmen filmin sonunu belirlemekte zorluk çekmiyor, ne de olsa sonu belli olan bir film. Burada asıl problem filmin nasıl başlayacağı. Edwards’a göre bütün Star Wars serisi babaların yaptıklarının bedelinin ödenmesi hakkında. Eğer babası süper silahın anahtar kişisi yapılırsa neden kızı da hikâyenin içinde yer almasın? Hikâyeyi tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nın içindeymiş gibi çeken yönetmen filmle atom bombasının icat edilip bunun kullanılması arasında bazı benzerlikler kuruyor. Ona göre Jyn Erso geleneksel bir kahraman rolünün çok dışında. Galaksiyi kurtaracak birinden beklenen o mükemmellikten eser yok. Bence onu mükemmel yapan da bu detay oluyor. Orijinal Star Wars serisinin iyiler ve kötülerden oluştuğunu görüyoruz. Bu filmde ise her şey tamamen siyah-beyazdan meydana gelmiyor. Yönetmen özellikle gri noktalara da vurgu yapıyor. “İyi insanlar kötü, kötü insanlar iyi şeyler yapıyor.” diye ekliyor Edwards. Asi kaptanı Cassian Andor’un da itiraf ettiği gibi Asiler’de her zaman gurur duydukları işler yapmıyorlar. Casusluktan tutun öldürmeye kadar varan karanlık işleri mevcut. Elbette her şey dava için.

Film Hakkında Ufak Ayrıntılar

 • Scarif’te görülen büyük makineleri buz gezegen Hoth’daki AT-AT’larla karıştırmış olabilirsiniz ama onlar aslında AT-ACT. AT-AT’ların daha büyük bir versiyonu ve Scarif gibi büyük İmparatorluk üslerinde kullanılıyor.
 • Kostüm tasarımcısı David Crossman, 1977, 1980 ve 1983 yıllarında kullanılan bazı orijinal kostümlerin bu filmde de kullanıldığını belirtiyor.
 • Filmde Alan Tudyk, yani K-2SO’nun Cassian Andor’a attığı tokat o anda geliştirilmiş bir hareket.
 • Rogue One’da geçen olaylar Star Wars: Asiler’den beş yıl sonra ve 4. filmden hemen öncesindeki zaman diliminde geçiyor.
 • Bu filmle Ölüm Yıldızı’nın hiper uzayda seyahat edebildiği kanıtlanmış oluyor. Elbette bu filmde görünmüyor çünkü birden gökyüzünde beliriveriyor.
 • Ekranda gezegen isimlerinin göründüğü ilk Star Wars filmi.
 • (Benim en çok sevdiğim detay) Filmin başında akan bir yazının geçmediği ilk Star Wars filmi. İlk başta güzel geliyordu ama film sırasında zaten çoğunu hatırlamıyorduk bile. Bence büyük bir fark yaratmadı. Bana çok etkileyici gelen bir özellik değil artık. Elbette kayan yazı Star Wars filmlerinin olmazsa olmazı diye düşünenler olabilir. Bence bu durum eskide kaldı ve kalmaya da devam etse iyi olur.
 • Kimsenin Skywalker ismini telaffuz etmediği ilk film. Ama her filmde mutlaka bir Skywalker görülüyor. Onlar olmadan Star Wars filmi olur mu hiç?
 • Filmin başında küçük Jyn hızlıca eşyalarını toplarken Lyra’nın mutfağında mavi sütle dolu bir kavanoz görünüyor. Mavi süt ilk defa “Yeni Bir Umut” filminde Beru Teyze’nin mutfağında görülmüştü. Owen Amca Luke’e Kenobi’den uzak durmasını söylüyordu.
 • Filmde Jyn Erso’nun geçmişine bir dönüş yapılıyor ve Krennic, Galen, Lyra ve Jyn’in bir odada oldukları sahne gösteriliyordu. Orası, Galaksi’nin başkenti sayılan Coruscant gezegenindeydi.
 • Michael Giacchino, bir film hariç olmak üzere J.J. Abrams tarafından çekilen her filmin müziğini bestelemiştir. Müziğini bestelemediği film de Star Wars: Güç Uyanıyor filmidir. Rogue One’ın film müzikleri için sadece bir ay tanınıyor.
 • Filmin sonlarına doğru Asiler’in kalkana yaptıkları saldırı sırasında Altın Lider’in pilotlara yaptığı “Kulelere dikkat edin!” uyarısı, Yeni Bir Umut filminde Ölüm Yıldızı’na saldırı sırasında yapılan uyarının bir tekrarı.
 • İlk defa bir filmde bir Jedi ana karakter olarak yer almıyor. Darth Vader bir Sith ve eski Jedi olarak ikinci plânda.
 • Jyn Erso ismi, 1995 yılındaki Star Wars: Dark Forces oyunundaki Jan Ors’a bir gönderme olduğu da düşünülüyor. Oyunun ilk görevinde Ors ve Kyle Katarn Ölüm Yıldızı’nın plânlarını ele geçiriyordu.
 • Tudyk’nin ilk robot oyunculuğu değil. Bu filmde K-2SO’yu canlandırmasından önce Ben, Robot (2004) filminde Sonny adlı robotu da oynamıştı.
 • Jyn Erso rolü için düşünülen isimler arasında Tatiana Maslany, Rooney Mara ve Kate Mara da vardı. Rol Felicity Jones’un oldu.
 • Ana erkek karakter rolü için Aaron Paul, Edgar Ramirez ve Sam Claflin de düşünülmüştü.
 • Darth Vader’ın meditasyon odasında görüldüğü ikinci film.
 • Filmin sonuna doğru Jyn Erso’nun anten kulesinin tepesindeki iskelede yürüdüğü sahneyi hatırlarsınız. Filmin fragmanında o sahnede bir TIE savaş uçağı tam önünde yükseliyordu. O sahne filme dahil edilmedi.
 • Cassian, Jyn ve K-2SO’nun Scarif’teki data bankasına gitmek için bindikleri asansörde K-2SO’nun dediği bir cümle vardı: “İçimde kötü bir his var.” Bu film her Star Wars filminde geçen bir replik ama bu sefer sözlerini bitirmesine Jyn ve Cassian izin vermiyorlar.
 • Jyn ve Cassian’ın ölüm sahneleri, Pompeii (2014) filmindeki Milo ve Cassia’nın ölümüne benziyor.
 • Bu film aynı zamanda bütün ana karakterlerin öldüğü ilk film. K-2SO droidi de Star Wars filmlerinde öldürülen ilk ana droid karakteri.
 • Ana karakterlerin öldürülmesi konusunda Disney ve Lucas Film’le anlaşıldıktan sonra onların nasıl ölmesi gerektiği tartışıldı. Önerilerden bir tanesi hepsinin Darth Vader tarafından ışın kılıcıyla doğranmasıydı. Bu ölüm şekli birkaç asiye malum oldu. Filmin ilk taslak senaryosunda Gareth Edwards’ın hepsinin kahramanca ölmesi isteğine rağmen ana karakterler yaşıyordu. Kathleen Kennedy ve Disney yöneticileriyle yapılan görüşmelerden sonra yönetmen fikrini söyledi ve şaşırtıcı bir şekilde Kennedy buna katıldı ve bütün karakterlerin ölümü için izin verdi.
 • Yeni Bir Umut filminde Grand Tarkin Vader’a senatonun dağılışı hakkında bilgi verirken Tarkin’in koltuğunun yanında boş bir koltuk daha görülüyordu. Bu koltuk muhtemelen yakın bir zamanda Scarif’te ölen Krennic’in koltuğuydu.
 • Jedha’da Jyn yolda Doctor Evazan ve Ponda Baba’ya çarpıyordu. Neredeyse olay çıkartacak bu ikiliden Jyn’i uzaklaştıran Cassian Andor olmuştu. Bu ikili Yeni Bir Umut filminde kantinde Luke’le kavga çıkartmaya çalışanlarla aynı kişiler.

Felicity Jones’un Diğer Filmleri

 • Her Şeyin Teorisi (2014): Eddie Redmayne ile birlikte oynadığı bu filmde Jones Stephen Hawking’in karısını canlandırıyordu.
 • Like Crazy filmi (2011) onun yükselişe geçtiği filmi oldu.
 • Canavarın Çağrısı (2016) Lewis MacDougall tarafından canlandırılan hayali bir çocuğun ölen annesini canlandırmıştı.
 • Inferno (2016) filmini de unutmamak gerek. Tom Hanks ve Felicity Jones’u bir araad izlemek isteyenlere tavsiye edilir.

Star Wars Serisinde Hikâye Sırası

Bölüm 1 Gizli Tehlike (1999)

Bölüm 2 Klonların Saldırısı (2002)

Bölüm 3 Sith’in İntikamı (2005)

Rogue One – Bir Star Wars Hikâyesi (2016)

Bölüm 4 Yeni Bir Umut (1977)

Bölüm 5 İmparator (1980)

Bölüm 6 Jedi’ın Dönüşü (1983)

Bölüm 7 Güç Uyanıyor (2015)

Kaynak

People USA Collector’s Edition – The Secrets of Rogue One – December 2016

IMDB

Star Wars Rogue One Film Özel Sayısı, Sayı 2 (Gezegenler)

metro.co.uk

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.