Bu Muhteşem Yedili Bir Orduya Bedel

The Magnificient Seven Poster
Muhteşem Yedili Poster

 

Eski western filmlerini izlemeyen ve sevmeyen biri olarak şunu belirtmek istiyorum: Bu filme gittiğim için en ufak pişmanlığım yok. 1960’larda çekilen eski versiyonun üstünden 56 yıl geçmiş ve yeni kuşağın sevebileceği görsel efektler ve müziklerle donatılmış bir şekilde yeni versiyonu çekilmiş. Filmin konusu bir cümlede özetlenebilir. Köylerinden ve topraklarından acımasızca sürülmek üstenen bir grup çiftçiye yardım etmek amacıyla bir araya gelen yedi yetenekli silah ustasının büyük bir zorbaya karşı verdikleri mücadele anlatılıyor. Bu zorba Bartholomew Bogue (Peter Sarsgaard) ve gerçekten de Sarsgaard rolünün hakkını sonuna kadar veriyor. Aksiyon filmlerinin yönetmeni Antoine Fuqua bu sefer western ve aksiyon filmini başarıyla birleştirip izleyiciyi oldukça memnun ediyor. Kendisini İlk Gün (2001), Güneşin Gözyaşları (2003), Kral Arthur (2004), Tetikçi (2007), Brooklyn’in Azizleri (2009), Kod Adı: Olympus (2013), Adalet (2014), Son Şans (2015) gibi filmlerden hatırlıyoruz. Muhteşem Yedili, 1960 versiyonun ve Akira Kurosawa’nın Yedi Samuray’ının yeni bir versiyonu gibi duruyor ama kesinlikle kötü değil. Hatta çok iyi bir film ortaya çıkartıyor. Filmin başında biraz da Quentin Tarantino’nun Django Unchained (Zincirsiz) (2012) filmini hatırlatan birkaç sahne de mevcut.

“Ateşte kaybettiğimizi, küllerde buluruz.” ~ Sam Chisolm

Oyuncu kadrosuna da diyeceğim tek şey var: Bu kadrodan korkulur! Denzel Washinton (Sam Chisolm), Chris Pratt (Josh Faraday), Ethan Hawke (Goodnight Robicheaux), Vincent D’Onofrio (Jack Horne), Btung-hun Lee (Billy Rocks), Manuel Garcia-Rulfo (Vasquez) ve Martin Sensmeier (Red Harvest) karşısında Peter Sarsgaard (Bartholomew Bogue)’ın hiç şansı yok gibi görünüyor. Elbette birde güzeller güzel ve dul Haley Bennett (Emma Cullen) da silah kullanmayı öğrendiğine göre bu grubun sırtı yere gelmez gibi görünüyor.

“Eğer Tanrı onların kesilmesini istemeseydi, onları koyun olarak yaratmazdı” ~ Bartholomew Bogue (İnsanları kastederek)

Din ve Kapitalizm Western Filminde Bir Araya Geliyor

Muhteşem Yedili Kötü Karakterler
Bartholomew Bogue ve Adamları

Gözünü altın madenine ve topraklara dikmiş acımasız bir katil ve sonuna kadar kapitalist olan Bartholomew Bogue karşısında köylülere acımamak imkânsız gibi. Hele birde kiliseleri yakılmış, dinlerine hakaret edilmiş ve rahip bir güzel dövülmüşse… Bogue özellikle kadınlara tecavüz etme ve onları öldürme konularında kendini oldukça geliştirmiş birisi. Benim aklıma takılan nokta, bu zavallı köylülere yapılanın bin katının Amerika’nın keşfinden sonra yerlilere yapılmış olması. Aslında o zavallı köylülerin orada olmalarının ve bir şekilde yaşama tutunmuş olmalarının sebebi yerlilerin bir zamanlar onlara yardım etmiş olmaları. Bir kere Avrupalı göçmenler oradaki yaşama ayak uydurduktan sonra din ve hoşgörü adı altında işlenen cinayetlerin, işkencelerin ve tecavüzlerin haddi hesabı yok. Tarihî bilgileri göz önüne alırsak gerçek intikam o kıtadaki beyazların birbirini vurup öldürmeleriyle gerçekleşirdi ama filmde bize sunulan sadece zavallı dindar çiftçilerin bir başka beyaz tarafından sömürülmeleri ve bizim buna acımamız. Muhteşem Yedili içinde bir Kızılderili’nin de bulundurulması bana çok ironik geldi. En azından eski western filmlerindeki gibi Kızılderililer düşman olarak tanıtılmamış. Filmin sonlarına doğru iki Kızılderili’nin birbiriyle çarpışması de oldukça heyecanlı. İki Kızılderili farklı taraflarda ama birbirleriyle beyazlar için savaşıyorlar!

Gerçek Dostluklar ve Ortak Çıkarlar Üzerine

The Magnificient Seven
Muhteşem Yedili

Filmde yedi adam (Ödül Avcısı, kumarbaz, kanun kaçağı, iz sürücü, keskin nişancı, savaşçı ve suikastçı) bir araya geliyor ve ortak bir amaç(?) uğruna kötü adamlarla savaşıyorlar. Aslında hepsinin amacı farklı olsa da zamanla bir arada olmanın ve belki de ortak bir düşmana karşı savaşmanın getirdiği bir aidyet duygusu adamların arasında sıra dışı bir dostluğun oluşmasına yol açıyor. Denzel Washinton (Sam Chisolm) amacı belli. Bogue tarafından öldürülen annesi ve kızkardeşlerinin intikamını almak ve köylülerin sonunun da onlar gibi olmasını engellemek. Kendisi zaten bir ödül avcısı. Diğerlerinin gruba katılış hikâyeleri çok farklı, filmi izlediğinizde sizler de göreceksiniz zaten. Böyle derin bir bağlılığı filmde görmek gerçekten heyecan verici. Asıl üzücü olan taraf bunun gerçek dünyada hayatta göremeyecek olmamız. Filmde adalet bir avuç insan tarafından sağlanmaya çalışıyor. Benim filmden gözlemlediğim, bu dünya öyle bir dünya ki eline silah alan etrafa sıka sıka istediği gibi gezebilir. Kanunlar var gibi ama onlara uyan yok veya bu kanunlar devamlı kötülerin lehine işleyip duruyor nedense. Oldukça korunmasız bir dünya. güçlü olanın ayakta durduğu ve güçsüzün en kötü ihtimalle öldüğü bir kanunsuzluk ortamı.

James Horner’ın Son Besteleri

James Horner'ın Son Bestesi
James Horner

Filmin müzikleri Simon Franglen ve James Horner’a ait. James Horner ve Antoine Fuqua “Son Şans” (2015) filminin yapımı sırasında yakın arkadaş oldular ve “Muhteşem Yedili” filminde beraber çalışmaya karar verdiler. Fuqua’ya göre James Horner’ın kaza sebebiyle ölümünden bir ay sonra Horner’ın ekibi Baton Rouge’daki film setinde kendisini ziyaret etti ve tamamlanmış besteyi teslim etti. Horner senaryoyu okuduktan sonra o kadar ilham almış ki ön yapım aşamasında olan film için bütün besteyi bitirivermiş. Kısacası bu filmin müzikleri James Horner’ın son bestesi olma özelliğini taşıyor. Ünlü besteciyi 22 Haziran 2015 tarihinde 61 yaşındayken kaybettik.

Film Hakkında Az Bilinenler

  • Bu film karakterlerin oyuncularıyla özdeşleştiği nadir western filmlerinden bir tanesi. Martin Sensmeier yerli Alaskalı ve Manuen Garcia-Rulfo, Guadalajara, Meksika doğumlu.
  • Denzel Washington ve Ethan Hawke’nin; İlk Gün (2001) ve Brooklyn’s Finest filmlerinden sonra üçüncü kez birlikte oynadıkları film. Bu filmlerin yönetmeni de Antoine Fuqua.
  • Jason Momoa normalde bu filmde yer alacaktı ama 2018 yılında gösterime girecek Aquaman filmindeki sözleşmesi gereği bunu yapamadı.
  • Bu film, Denzel Washington ve Chris Pratt’in ilk western filmi.
  • 29 Mart 2015’te filmin gösterim tarihi 13 Ocak 2017 olarak belirlenmişti. Ağustos 2015’e geldiğimizde Sony Pictures Entertainment filmin gösterim tarihini 23 Eylül 2016 olarak değiştirdi.
  • Chris Pratt ve Vincent D’Onofrio Jurassic World (2015) filminde beraber rol almışlardı. Pratt, Owen rolüyle; D’Onofrio ise Hoskins rolüyle izleyicinin karşısına çıkmıştı.
  • Chris Pratt’in filmde kullandığı at, 2011 yapımı “Savaş Atı” filminin yıldızı.
  • Martin Sensmeier filmde ilk kez karşılaştığımızda karakterin dili olan Komançi dilini kullanıyordu. Fakat adının “Red Harvest” olduğunu söylediği zaman, Sensmeier’in gerçek yerli insanlarının dilini yani Tlingit dilini kullandı.
The Magnificient Seven
Muhteşem Yedili
The Magnificient Seven
Muhteşem Yedili
Muhteşem Yedili
Haley Bennett (Emma Cullen)
Muhteşem Yedili
Haley Bennett (Emma Cullen)
The Magnificient Seven
Muhteşem Yedili Karakterler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.