Buz Devri 5: Büyük Çarpışma

Buz Devri 5 Büyük Çarpışma
Buz Devri 5 Büyük Çarpışma

Scrat’in sakarlıkları bu kez Güneş Sistemi’ni şekillendiriyor! Palamudunu gömerken yanlışlıkla bir uzay gemisini harekete geçiren Scrat, uzaya çıkıp bütün gezegenlerin kaderini belirliyor. Böylece evren nasıl oluştu sorusuna saçma bir yanıt verilmiş oluyor. Scrat sadece bununla da kalmıyor, devasa bir göktaşının Dünya’ya doğru hızla gelmesine de yol açıyor. Her yüz milyon yılda bir gerçekleşen devasa çarpışma bu kez memelileri tehdit ediyor. Dinozorlar diyarında yaşayan Buck’un eşsiz liderliğinde Manny, Diego, Sid, Ellie, Şeftali, Shira, Julian ve sıçan kardeşler gelmekte olan felaketin önüne geçmeye çalışıyorlar. Yaklaşan göktaşını durdurmak için akıllarında herhangi bir plân olmadan yola çıkan kahramanlarımızın son dakikada buldukları fikir hayatlarını kurtarabilecek mi? Manny’nin derdi bununla da sınırlı değil. Kızı Şeftali, erkek arkadaşı Julian ile evlenip uzun bir yolculuğa çıkmak istiyor. Müstakbel damadını sevmeyen ve kızının yanından ayrılmasını istemeyen Manny, göktaşını durdurma yolculuğunda kendi iç savaşını da veriyor.

Buz Devri 5 Hakkında İlginç Bilgiler

  • Buz Devri serisinin en uzun filmi oldu.
  • Aslında film 15 Temmuz 2016’da gösterime girecekti ancak “Hayalet Avcıları” ile rekabetten kaçınmak için gösterim tarihi bir hafta ertelendi.
  • Buck’ı uzun bir aradan sonra büyük bir rolde gördüğümüz ilk film.
  • Beşinci film başarılı olursa bunu altıncısının izleyeceğini biliyor muydunuz?

Serinin Eski Tadı Kalmadı

Buz Devri 5 Büyük Çarpışma
Buz Devri Süper Kahramanları: Acaba Dünya’yı Nasıl Kurtarsak?

Sid’in bile kendine harika bir eş bulduğu film, tamamen aile ve evlilik üzerine kurulmuş gibi görünüyor. Çocuk filmi olarak düşünülürse çocuklara sürekli bunun empoze edilmesini doğru bulmuyorum. Yetişkinler açısından ele alırsak bu konunun sürekli işlenmesi de benim canımı sıkıyor. Kafalarına meteorlar yağarken ve Dünya yok olmak üzereyken akılları fikirleri aile kurup, çocuk doğurmak isteyen bir grup insanlaşmış hayvanı izlemek hiç eğlenceli değil. Filmde kadınlar hakkında şikayet edilmesi, erkeklerin barda oturup eşleri hakkında dırdırlanması, evlilik yıldönümünü unutan bir kocanın yaşadığı dram gibi klişelerden bıktım. Türklerin de filme yaklaşımları cinsiyet ayrımcılığını iyice körüklüyor. Dublajlısını izlemedim ama fragmandan gördüğüm kadarıyla bazı sözler sansürlenmiş. Altyazılısına gitmenin avantajı ise filmdeki diyalogların ne denli aslına sadık kalarak çevrildiğini görmem oldu. Örneğin yaklaşan devasa göktaşına kadın rollerinin biçilmesi yakıştırılamamış ve derhal baba benzetmesi yapılmış. Sadece çeviri açısından değil, bir kadın olarak da bu durumdan rahatsız olduğumu belirtmek istiyorum. Bir kadın GÜÇLÜ ve YOK EDİCİ olamaz mı? Çocuklara gerçekten kötü örnek oluyor ve kadınların devamlı şikayet eden, dırdırcı karakterler olarak gösteriliyor. Ama yine de film boyunca güya birbirlerini çok seviyorlar. Korkunç bir tezat. Filmde 2-3 yerde gerçekten güldüm, birkaç yerde gülümsedim ama filmin çoğunda uyumamak için büyük bir savaş verdim. Komedi açısından da filmi yeterli bulmadım. İzleyici görüşlerinin çoğunda belirtildiği gibi uzay sahneleri ve görsel efektler açısından film iyiydi. Yine de bilimsel olarak bu uzay sahnelerindeki saçmalıkları görmezden gelemeyeceğim. Mesela Jüpiter’in fırtınalarının Dünya’ya taşınması nedir? O kadar göktaşının çarpmasına rağmen filmim kahramanlarının kılına zarar gelmemesi nasıl açıklanabilir? Tamam bu bir çizgi film. Uzaydan Dünya’ya bile düşseniz burnunuz kanamayabilir ama filmde dokunulmaz bir grup var ve onlar dışında herkes ölebiliyor. Umarım altıncısı çekilmez de serinin tadı daha fazla bozulmaz.

[spoiler]SPOILER Ayrıca göktaşını durdurma plânları çok saçmaydı. Film sonu da saçmaydı. Bu film olmamış. Buz Devri filmi için bunu söylemek istemezdim ama ne yazık ki durum böyle.[/spoiler]

Buz Devri 5 Büyük Çarpışma
6. filmde görürsünüz siz!
Buz Devri 5 Büyük Çarpışma
Diego: Bu filmde neredeyse hiç rolüm yok!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.