Cinsiyetler Arası Arzular: Black Field

Dünya prömiyerini 2010 Los Angeles Greek Film Festivali’nde yapan Black Field (Mavro Livadi), 1654 yılında Osmanlı toprakları içerisinde bulunan Yunanistan’da geçiyor. Yönetmenliğini Vardis Marinakis’in üstlendiği filmin olay örgüsü, sadece rahibelerin yaşadığı ıssız bir manastıra yaralı bir yeniçerinin gelmesiyle başlıyor.

Normalde bir erkeğin manastırda kalması yasak olsa da, yeniçerinin yaralı ve yardıma muhtaç olmasından dolayı baş rahibenin kararıyla içeri alınıyor. Bir odaya alınarak sadece hemşire görevini üstlenen bir rahibenin ara sıra odaya girerek tedavi etmesine izin veriliyor.

Bütün bunlar olurken, manastırda yaşayan küçük yaşlardaki Anthi’nin hayatına odaklanıyoruz. Kimseyle konuşmayan, konuşsa dahi kısık sesle konuşan ve devamlı dua eden bir rahibe, Anthi. Rahibelerin yanına fazla sokulmuyor ve her gece yatağının altında sakladığı ayna parçasıyla bedenine zararlar veriyor. Anthi’nin bir takıntısı daha var. O da manastıra yerleşen yeniçeri Janissary…

Filmin konusu dışındaki dinamiklere gelecek olursak filmin içerisinde bir Türk oyuncu yer alıyor. Filmin bazı bölümlerinde Türkçe diyaloglara şahit oluyoruz.

Filmin İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında Türkiye’de de gösterildiğini not düşüyor ve karanlık bir masala şimdiden hazır olun diyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.