Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Fantastic Beasts and Where To Find Them
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

2016 yılının en çok beklenen filminin “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” olduğunu söylersek abartmış olmayız. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları 1-2, Tarzan Efsanesi gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan David Yates’in muhteşem gösterisi James Newton Howard’ın kulaklara şölen yaptıran müzikleriyle harmanlanınca filmden etkilenmeden çıkmak mümkün görünmüyor. Senaryo koltuğunda da elbette J.K.Rowling var. Harry Potter dışında bu derece güzel bir sihirli dünya yarattığı için ona ayrıca teşekkürlerimizi sunmak isterdik. Harry Potter filmlerini seviyoruz, evet, ama tüm karanlık büyücülerin bir tane çocuğun peşinde koşmadıkları bir film izlemek güzel bir değişiklik oldu. Yetişkinlerin gerçek dünyada büyü kullanmalarını izlemek! Harry Potter filmlerinde karakterlerimiz çocuk ve genç olduğundan ve belli bir yaşa gelene kadar Hogwarts dışında sihir kullanmaları yasaklandığından bunu tam anlamıyla gözlemleyememiştik. Üstelik filmde Harry Potter dünyasına yapılan göndermelerin Harry Potter hayranlarında tatlı anıları çağrıştırdığından hiç şüphemiz yok.  Filmin arka plânında çalışan bu isimden başka emeği geçen yüzlerce insanı da göz ardı etmemek gerekiyor. Film 18 Kasım 2016’da vizyona girdi. Kesinlikle 3 boyutlu olarak izlemenizi tavsiye ediyoruz. Filmin hakkını da vermek gerekiyor. Harry, Ron ve Hermione gibi birbirine bağlı ve sağlam karakterler arıyorsanız bu filmde de hayal kırıklığına uğrayacağınızı düşünmüyoruz. Newt, Tina, Jacob ve Queenie bize bunu fazlasıyla sağlıyor.

Fantastic Beasts and Where To Find Them
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Yıl 1926 ve Newt Scamander  (Eddie Redmayne) büyülü canavarları belgeleyip incelediği dünya gezisini yeni tamamlamıştır. Yolu Amerika’dan geçer. Çantasında taşıdığı sihirli bie yaratığı Arizona’da serbest bırakmak amacındadır. New York’ta büyücülerin Muggle’lar (Amerika’da Muggle yerine Büyüdışılar kullanılıyor) ile ilgili çok daha katı kuralları vardır. Scamander’in çantasından çıkan ve her türlü parlak eşyaya takıntısı olan bir yaratık büyücünün başını derde sokar. İşler bir Muggle olan Jacob Kowalski’nin (Dan Fogler) de karışmasıyla iyice karışır. Kowalski bankaya sadece hamur işi dükkanı (tatlılar) açmak için gerekli krediyi alabilmek için gelmiştir. Ne yazık ki bankaya teminat olarak gösterebileceği hiçbir şeyi olmadığından başvurusu reddedilir ve bunun yerine Scamander ile sihrin dünyası ile tanışma şansına erişir. Kowalski ile Scamander’in birbirine benzeyen çantaları karışınca çantanın içindeki sihirli yaratıklardan birkaçı serbest kalır. Bu kazanın zamanlaması oldukça terstir çünkü etrafta bir şey binaları yıkarak dolaşmakta, Muggledünyası büyücü ve cadıların dünyasını açığa çıkarmak üzeredir. Şüpheler Scamander ve onun sihirli yaratık dolu çantası üzerinde toplanır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi karanlık büyücü Grindelwald Avrupa’yı kasıp kavurmaktadır. (Ölüm Yadigârları’nın simgesi olan ve daha sonra Grindelwald tarafından kullanılan işareti film sırasında birinin boynunda göreceksiniz.)

Filmin büyüsü daha film başlamadan kendini belli ediyordu. Doğru salon önünde olup olmadığını sormak için yanıma yaklaşan kadın bende yanlışlıkla bir sihir toplantısının önünde bekleyen bir Muggle olduğum izlenimini uyandırmıştı. Gidenler çok heyecanlıydı, çıkanlar ise daha da heyecanlanmış bir şekilde çıktılar diyeceğim ama sinema perdesinden kendilerini ayırmak oldukça güç oldu. Peki bu durumun nedeni neydi? İnsanlar hayatta tek amaçları efektlerle dolu sihir konulu bir filme neden böylesine tutkuluydu? Ben bunun sebeplerini kısaca şu şekilde özetleyebilirim. Birincisi, filmden çıktıktan sonra gerçek dünyaya dönmek gerçekten çok sıkıcıydı. Asaların düellosu, fantastik canavarların arasında geçirilen ufacık zaman, büyücüler ve cadıların dünyasından sonra kim o eve dönüş yolunu çeker? İkincisi; bu tür filmleri gerçek dünyadan bir kaçış olarak yorumlayabilirsiniz ama ben böyle düşünmüyorum çünkü o sihirli ve bize oldukça yabancı gelen dünyalarda karakterler gündelik sorunların yanı sıra olağanüstü zorlukların da üstesinden gelmek zorunda kalıyorlar. Bence bu filmlerden çıkarılacak bir sürü ders var. Üçüncüsü, Harry Potter’ın sihirli dünyasını özleyenler için yeni bir maceranın başlangıcı niteliğinde olan bu filmin devamını beklemek insanları oldukça düşündürmüştür. Hayattaki tek sorunumuz bu olsa keşke, hayat ne güzel olurdu! Yeni yaratıklar, karakterler ve olaylar insanları neden heyecanlandırmasın?

Fantastic Beasts and Where To Find Them
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Dünya Üzerindeki Tek Tehlikeli Irk: İnsan

Newt Scamander’ın da üzerinde durduğu ve filmde de seyircilere vurgulanan bu düşünceyi inkar etmek imkânsız. Canavarlar he ne kadar tehlikeli ve ölümcül gözükseler de Scamander’in ısrarla onların tehlike yaratmadığını söylemesi aslında düşmanın çok farklı bir yerde aranması gerektiğini gösteriyor insanlara. Harry Potter kitapları boyunca şahit olduğumuz ufak tefek olaylar bu filmde birleştirilerek sunuluyor: Bir yerde kötü şeyler oluyorsa ilk olarak hayvanları suçla! Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında Aragog (Büyük Örümcek) Sırlar Odası’nda yaşayan hayvan olarak suçlanmış ve öldürülmek istenmişti. O da Yasak Orman’a kaçarak hayatını kurtarmayı başarmıştı. Aynı şekilde Azkaban Tutsağı’nda Şahgaga adlı Hipogrif suçlu bulunarak idam edilmek istenmişti. Köpeği ecel (ölüm) simgesi olarak gören Harry Potter bile sonra onun aslında vaftiz babası olduğunu anlamıştı. Fantastik Canavarlar filminde de suçlamaların ilk hedefi her zamanki gibi hayvanlar oldu, buna hiç şaşırmadık!

Fantastic Beasts and Where To Find Them
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Filmin devamı hakkında haberleri dört gözle bekliyor olacağız. Umarım bu film serinin en kötü filmi olur (ki oldukça memnun kaldık) ve muhteşem serinin tadına doyum olmaz! İzleyecek herkese keyifli seyirler dileriz!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.