Hardcore Henry – Yılın Aksiyon Filmi

Hardcore Henry Film Poster
Hardcore Henry

Henry’nin parçalanan vücudu, teknoloji sayesinde yeniden bütün hâle getirilir ama geçmişi hafızasından silinmiştir. Baş düşmanı Akan (Danila Kozlovsky) tele-kinetik güçlere sahip bir manyak ve megalomanın tekidir.  Amacı dünyayı ele geçirmektir. Bu amacını gerçekleştirmek için Henry gibi robot askerler yapmaktadır. Akan, Henry’nin karısı Estelle’i (Haley Bennett)kaçırır (Karısı olduğunu bizde karakterle birlikte öğreniyoruz) ve Henry onu kurtarmak için büyük bir mücadeleye girer. Sokaklarını bile bilmediği Moskova’da ölümcül bir kovalamaca başlar. Herkes Henry’nin ölmesini istemektedir ama Jimmy (Sharlto Copley) hariç. En umulmadık anlarda Jimmy, Henry’nin karşısına çıkar. Arada ölür ve sonra gene yardımımıza koşar. Ölüp de nasıl geri geldiğini filmin ilerleyen sahnelerinde öğreniriz. Bizim yanımızda görünür ama yine de ona tam anlamıyla güvenemeyiz.Oyun severlerin oyunlardan aşina olduğu bir teknikle (FPS: First Person Shoter) çekilen filmin sahneleri epey baş döndürücü, kanlı ve şiddet içeriklidir. FPS’nin avantajı filmi kendi gözümüzden izliyor gibi olmamızdır. Şöyle de düşünebilirisiniz, filmdeki sizsiniz ama hareketlerinizi kontrol edemiyorsunuzdur. Böyle düşünerek izlemek daha eğlenceli olabilir.

Hardcore Henry Estelle
Haley Bennett (Estelle) (Soldaki)

Filmin yönetmeni ve senaristi Ilya Naishuller’in sıra dışı bir film ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Neredeyse bütün film GoPro Hero3 Black Edition kameralarıyla çekilmiştir. Bütün işi o harika dublörler başarmıştır ve sonuçta sadece beş dikiş ve ufalanan bir dişle filmi kurtarmışlardır. Sadece Henry’i oynayan 10 farklı dublör ve kameraman vardır ve bunlara yönetmen Ilya Naishuller’da dahildir. Yılın en dikkat çeken bilim-kurgu, aksiyon filminde bolca aksiyon, şiddet ve heyecan bulacaksınız. Film aynı zamanda 2015 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde 12 Eylül 2015’te “Hardcore” adıyla ilk gösterimini gerçekleştirmiştir.

Hardcore Henry
Haley Bennett (Estelle)

Efsane Düşüş Sahnesi: Stratosferden Dünya’ya

Filmde gelecekten gelme gibi görünen sıradışı robotllar olsa da Ilya Nayshuller olayları günümüz sıradan dünyasında anlatmayı tercih ediyor. Bu yüzden çekimler gerçek bir şehrin sıradan sokaklarında gerçekleştiriliyor. Filmde sadece tek bir sahne bu şekilde çekilemiyor: Filmin başındaki hayat kurtarma modülünün stratosferden Moskova’nın yakınındaki bir caddeye düşme sahnesi. Sanki GoPro’dan çekilmiş gibi gösterilmek istenen bu sahnedeki düşüş üç aşamada çekiliyor.

 1. Gökyüzü (Bulutların üstü)
 2. Bulutlar
 3. Şehrin üstü

İlk aşamada mavi gökyüzünü ve aşağıda süzülen bembeyaz bulutları görüyoruz, ki şahane bir manzara. Sonra bulutların içine giriyoruz. Bu sahnede görebildiğimiz tek şey gri bulutlar ki bir önceki manzaraya göre oldukça boğucu. Bu boğuculuğu biraz olsun azaltmak için filme türbülans ekleniyor. Sonuncu sahnede modül bulutlardan çıkıyor ve hızla yaklaşan şehir görülüyor. Henry burada modülün paraşütünü açıyor ve çarpmanın etkisini azaltıyor. Peki bu sahne neyle yaratılıyor? Bunun için Blender Görsel Efektler kullanılıyor. Filmdeki bütün görsel efektler Blender ile sağlanıyor ama bu düşüş sahnesi gerçekten çok özel çünkü ortam bu şekilde yaratılıyor. Çok yönlü be kullanımı basit olan bu program görsel efektlerin Edius’u olarak adlandırılabilir. Bu sahne hakkında daha detaylı bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Diğer İlginç Bilgiler (Bunları Biliyor muydunuz?)

 • Yapım sonrasında daha fazla fon elde etmek için internetten fon sağlandığını biliyor muydunuz? (İnternetten üzerinden proje yayınlayıp buna fon sağlamaya çalışanları duymuşsunuzdur.)
 • Bu filmden önce yönetmen ve senarist Ilya Naishuller kendi Rus Punk Rock grubu “Biting Elbows” için birkaç müzik yapar. Bunların videosunda da filmdeki çekim tekniği kullanılır: Çok hızlı ve FPS olarak, yani olayları birinci elden görme imkânımız oluyor.
 • Ekranda görülen ölüm sayısı kabaca 211 olarak belirtilmiştir.
 • Filmin sonunda Jared Leto ve Samuel L. Jackson özel bir teşekkür alıyor.
 • Filmin bir sahnesinde Left 4 Dead Video oyununun bir posteri görünüyor. Zaten film, oyun stiline çok benzer bir şekilde çekiliyor.
 • (Spoiler) [spoiler]Henry’nin yürüyen merdivenden kaydığı ve bir kadına çarptığı sahne aslında plânlanmamıştı. Sadece kadın durması gereken yeri şaşırmıştı ve bu yüzden sağlam bir darbe yemişti. Anlatılanlara göre sonra kadın aniden kalkıp, çekimi yapıp yapamadıklarını sormuş. (Sanıyorum söz konusu sahne 32:45’deki kayma sahnesi).[/spoiler]
Hardcore Henry
Yürüyen Merdiven Kayma Sahnesi
 • Hangi marifetin filme alınması çok güçtü sorusuna Sharlto Copley “araba kullanırken hareket hâlindeki bir araçtan bir adama dirsek atmak” ve Ilya Naishuller “yürüyen merdiven sahnesi” şeklinde yanıt verdiler.
 • Henry’e verilen telefonun melodisi “I’ve got you under my skin” olarak çalıyor. Bu melodiyi daha sonra Jimmy’nin laboratuvarında, Jimmy dans ederken de duyuyoruz.
 • Filmin devamı olabileceği fikrini bize jeneriğinin sonunda geçen kısa bir telefon mesajı veriyor. Mesajda Jimmy şunları söyleniyor: “Merhaba, Henry. Eğer bu mesajı alıyorsan, yapmanı istediğim bir şey daha var.”
 • Filmde Henry’nin yüzünü göründüğü 2 sahne var. Slick Dmitry sahnesiyle filmin sonunda, Henry’nin babası kendisiyle konuşmadan önce (aynadan yansıyan yüz Henry’e ait).
Hardcore Henry
Hardcore Henry Filminden Bir Sahne

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.