İyi Kısa Filmlerin, Kısa Senaryoları Olmalı

Yönetmen Tommaso Landucci

Blondhound filminin İtalyan yönetmeni Tommaso Landucci, kısa filminde bir yabancıya duyulan korku konusunu işledi. 32. Tahran Uluslararası Kısa Film Festivali’nden önce verdiği özel bir röportajda Tommaso, kurgu filminde bir kişi kötü bir şey yaptığında ve etrafında buna tanıklık edecek kimse olmadığında sessiz kalabilmesi mümkün mü sorusunun cevabını aradı. Yönetmene göre iyi bir kısa film çekmenin püf noktası kısa bir senaryoydu. Basit bir fikir, iyi bir yönetmen ve kısa bir senaryodan başka bir şeye ihtiyaç yoktu. Tahran Uluslararası Kısa Film Festivali’ne katılmasının sebeplerini de şöyle açıkladı:

“Film yapımı derslerini aldığım yer olan Centro Sperimentale di Cinematografia’da (deneysel film merkezi veya İtalyan Ulusal film okulu) İran festivalinden haberim oldu. “Bloodhound”u bir başka ülkede göstermek için büyük bir fırsat olarak gördüm. TUKFF’da (Tahran Uluslararası Kısa Film Festivali) yer aldığım ilk seferdi bu.” ~ Tommaso Landucci

Bu tarz festivaller, genç sinemacılara çalışmalarını çok geniş bir izleyici kitlesine gösterme imkânı sunuyor. Ayrıca başka ülkelerin yönetmenleriyle, yapımcılarıyla ve sinema severlerle tanışma şansı da sunuyor. Tommaso, İtalyan sinemacıların daha çok sosyal temalar üzerinde durduklarını da ekliyor. Dünyadaki kısa film sektörünün durumu ve içinde bulunduğu şartlar hakkında fazla bigisi olmayan yönetmen yine de izlediği gerçekten iyi olan kısa filmlerin layık oldukları değeri gördüğünü ve bu sektörün gözle görülür bir biçimde geliştiğine tanıklık ediyor. “Bloodhound” filmi 32. Tahran Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Uluslararası Ana Yarışma kısmında yer almıştı. 1989 doğumlu olan Tommaso 2011 yılında İtalyan film yönetmeni, senaristi ve oyuncusu olan Daniele Luchetti’nin de onayıyla Centro Sperimentale di Cinematografia’da yönetmenin sınıfına kabul edildi. Tommaso ayrıca 2014-15 yıllarında İtalyan yönetmen Luca Guadagnino ile “A Bigger Splash” filminde kişisel asistani olarak çalıştı.

Kaynak

TISFF

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.