Jurassic World Filmindeki Görsel Efektler

Jurassic World filmindeki dinozorlar o kadar gerçekçiydi ki, bilgisayar yapımı olduğunu bilmemize rağmen filmin arka plânında neler olup bittiğini görmek yine de insanı şaşırtıyor. Nerede gerçek oyunculuğun bittiği, nerede görsel tasarım ekibinin girdiğini ayırt etmek gerçekten imkânsız. Anlamamızı kolaylaştırmak adına Jurassic World’ün görsel efektleri üzerine çalışan Industrial Light & Magic, ekibin tam olarak neler üstünde çalışmalar yaptığını gösteren bir video hazırlayıp, yayınladı. Bu video bize neler gösteriyor? Bazı dinozorların hareketlerini görebiliyoruz ve oyuncular ile uzmanların hareketlerinin bilgisayar ekranına aktarıldığını öğreniyoruz. Filmde, bebek Triceratops’ların sırtına binen çocukların sahnesi en ilginç görsel tasarımlardan. Bir avuç insanın sırtına binen çocuklar, ekrana bebek dinozorların sırtına biniyor şeklinde aktarılmış. Bu demektir ki bu kişiler CV’lerine bir zamanlar bebek dinozor olduklarını yazabilirler.

Bebek dinozorların dışında filmdeki Velociraptorların hareketlerinin de insanlar vasıtasıyla ekrana taşındığını görüyoruz. Eminim bunu yaparken çok eğlenmişlerdir. Kim filmde raptor olmak istemez ki? Kulağa oldukça havalı geliyor. Küçük boyutlu dinozorlarda bu teknik işe yarasa da daha büyük dinozorlarda ve başka görsellerde bu yöntem işe yaramaz. Bu sorunu çözmek için ekip bolca dijital teknolojinin nimetlerinden yararlanmış ve çalılıklar, ağaçlar, dinozorlar ve enkazlar bilgisayar ortamında hazırlanmış. Aşağıdaki videoda filmin görsel ekibinin çıkardığı harika işlere göz atabilirsiniz.

Universal’ın Industrial Light & Magic’in işlerinden bir hayli memnun olduğunu söyleyebiliriz çünkü görsel efektlerle film büyük bir gişe hasılatı ekde etti ve bir çok alanda ödüle aday gösterildi. Benim düşünceme göre Jurassic Park 5/Jurassic World 2, 22 Haziran 2018 tarihinde gösterime girdiğinde görsel ekibin en az bu film kadar iyi olmasını beklemek, filmden çok şey beklemek anlamına gelmez.

Kaynak

Cinema Blend

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.