Kaçış Plânı (Escape Plan) ~ Aksiyon Dolu Bir Hapishane Filmi

Kaçış Planı (Escape Plan)
Kaçış Planı (Escape Plan)

“Hapsedilmiş bir adamın kafası dışarıdaki birine göre daha farklı çalışır.”

Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’i bir araya getiren film, sıradan hapishane kaçış öykülerinden çok farklı senaryosuyla dikkatlerimizi çekiyor. Federal Büro Cezaevleri  tarafından tutulan güvenlik ekibi, maksimum güvenlikli cezaevlerinin bütünlüğünü sınıyor. Yanlış duymadınız. Bu adamlar (daha doğrusu sadece biri, Sylvester Stallone) cezaevlerinin güvenilirliğini ölçmek için gönüllü olarak bir mahkum gibi içeri giriyorlar. Ray Breslin (Sylvester Stallone) son yedi yılda bu maksimum güvenlikli cezaevi tesisine sızıp, %100 firar edilemez denilen bu yerlerin aslında düşünüldükleri gibi güvenlikli olmadıklarını ortaya çıkartıyor. Öncelikle her firar üç şey gerektiriyor;

  1. Bina yerleşimini bilmek
  2. Rutini anlamak
  3. Dışarıdan veya içeriden yardım almak

Yerleşim biliniyorsa binanın zayıf tarafını da biliyorsunuz demektir. Gerisi ise kaçmak isteyen kişiye kalmış.

Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger
Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger

Ray Breslin’e maksimum güvenlikli bir cezaevinin güvenilirliğini test etmesi için yüklü miktarda bir ödeme yapılır. Kendi çalışanlarının omzuna yerleştirdiği izleme çipi ve tahliye kodunu ezberlemiş bir şekilde hapishaneye girmeye hazırdır. Fakat aniden kaçırılıp kolundaki çip, kimliği belirsiz kişiler tarafından çıkartılır. Ray Breslin’in yeni adı artık Anthony Portos’tur ve kendine geldiğinde cam fanuslarla kapatılmış bir cezaevinde bulur. Ne müdürü tanımaktadır ne de tahliye kodu bir işe yaramaktadır. (Adamımız bir suçlu olmadığından ve sadece cezaevlerinin güvenlik sistemini ölçmek için girdiğinden bu tahliye kodu bir terslik anında onun görevden uzaklaşmasını ve güvende olmasını sağlıyor). Bir şeyler ters gitmektedir ve bu durum Portos’un hiç hoşuna gitmez. Ekibiyle bağlantısı da kalmamıştır.

Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger
Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger

Cezaevinin gıcık ve sinir bozucu müdürü Hobbes hayatı Portos için cehenneme çevirir. Portos içeride Emil Rottmayer ile tanışır. Rottmayer, bir zamanlar Victor Manheim için güvenlik işleri yapmıştır. Victor zenginlerden alıp fakirlere dağıtan, bir nevi Robin Hood taklidi bir adamdır. Rottmayer’dan Manheim’i ele vermesini istemektedirler ama bunu yapmayacaktır.  İkili bir arada çalışmaya başlarlar ve Rottmayer, Portos’a ekipman konusunda yardımcı olur. Portos yer altında olduklarını düşünmektedir. Kazandığı beş dakikalık bir zaman diliminde hapsedildiği küçük hücresinden kaçmayı ve nerede olduklarını öğrenmeyi başarır. Dünyanın neresinde oldukları bilinmeyen, denizin ortasında kocaman bir yüzer hapishanenin içindedirler! Buradan kaçma için Portos’un yani Ray Breslin’in yeteneklerinin tümüne ihtiyacı olacaktır.

“Bir adamın hayatını almak hiçbir şeydir. Yüreğini almak ise her şey demektir.”

Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger
Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger

Film Hakkında Az Bilinenler

  • Yönetmen Mikael Håfström, filmin %90’ının, daha önce NASA’nın uzay mekiklerini inşa etmek için kullandığı ve New Orleans’ta bulunan boş bir binada çektiklerini belirtiyor.
  • Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’ın bir arada oynadığı bir film fikri, bu iki oyuncu arasında yıllardır konuşulan bir durumdu. Ne yazık ki zamanlama bugüne kadar ikisine de uymamıştı.
  • Arnold Schwarzenegger’ın hücresinde Almanca konuştuğu sahnelerde aktörün ana dilini duyma şansını elde ediyorsunuz.
  • Hobbes’un mavi bir kelebek üzerindeki çalışması, “Kelebek” filmine bir göndermedir. Filmin orijinal ismi Papillon olan filmde de Şeytan Adası’ndan kaçmaya çalışan bir mahkumun yaşadıkları anlatılır.
  • Oyuncu Sam Neil’i (Doktor rolünde) Jurassic Park 1 ve 3 filmlerinden hatırlarsınız. Vincent D’Onofrio ise Jurasic World filminde rol almıştı. İki Jurassic filminin oyuncu bu filmde bir araya geldi.
  • 50 Cent’i filmde izlemek oldukça keyifliydi. 50 Cent’e Stallone’un yönetmenliğini yaptığı, aynı zamanda oynadığı Cehennem Melekleri filminde Caesar rolünü oynaması teklif edilmişti. Müzik kariyerine odaklanmak istediği gerekçesiyle bu rolü reddetmişti.
Kaçış Planı Cezaevi
Kaçış Planı Cezaevi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.