Kardeş Gibiydiler Filmi Konusu – Sleepers (1996)

90’lar Sinemasının Kült Filmlerinden Kardeş Gibiydiler İngilizce adıyla Sleepers 1996 yapımı Robert De Niro ve Brad Pitt gibi ünlü yıldızlarında rol aldığı gerçekten etkileyici ve uzun soluklu izlenebilecek bir film. Lorenzo Carcaterra’nın romanından uyarlanan bu filmin senaryosu oldukça ilginçtir. Şöyle ki filmde yer alan Wilkinson Islahevi ve dönemin yargı kurumları kitap ortaya çıktığında bu iddialarla ilgili bir bilgileri olmadığını beyan etmişlerse de Lorenzo Carcaterra bu kitabın öyküsünün gerçek olduğunu ısrarla belirtmiştir. Yönetmenliğini Barry Levinson’un üstlendiği film adeta yıldızlar geçidi  Robert Deniro, Dustin Hoffman, Kevin Bacon, Jason Patric gibi oyuncular yer alıyor.  İmbd puanlarını pek önemseyemeyen biri olsamda yine belirteyim İMBD puanı 7,6/10 .

Kardeş Gibiydiler Filmi Konusu
Kardeş Gibiydiler Filmi Konusu

Kardeş Gibiydiler (1996) Filminin Konusu 

1960’lı senelerde Hell’s Kitchen’da büyüyen Shakes, Michael, John ve Tommy ismindeki 4 genç, mahallelerinde ufak haylazlıklar çevirmektedirler fakat yaptıkları bir haylazlık onları sonsuza kadar değiştirecektir. Sosisli satan adamdan biri sosisi çalarak kaçmaya başlar ve geride kalanlar sosisli arabasının başına geçip kendilerine ziyafet çekeceklerdir. Bu sırada sosisli arabasını da bir kaç blok öteye taşımaya çalışırken ellerinden kaçan sosisli arabası metro girişinden aşağıya doğru iner ve yaşlı bir adamı fena şekilde yaralar. Mahkemeye çıkan gençlerin hepsi Wilkinson Islahevine gönderilir. Orada kaldıkları 1 yıl boyunca bir gardiyan grubu tarafından sürekli olarak tecavüze, dayağa ve kötü muameleye maruz kalırlar. Toplu olarak tecavüze ve cinsel istismara uğrayan gençler tüm bu olanların aralarında kalması için yemin ederler. Aradan yıllar geçer ve bir barda gardiyanlardan birine rastlarlar.

Sleepers 1996
Sleepers 1996

Tıpkı  Monte Kristo Kontu gibi onlar da intikamlarını alacaklardır. Eğer izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye edeceğim bu film 90’lar sinemasının en iyi filmlerinden sayılabilir. Fragmanını sizlerle paylaşıyor ve yorumlarınızı bekliyoruz. Bu arada filmi sonuna kadar izleyiniz çünkü sonunda Lorenzo Carcaterra’nın kitabı ve Wilkinson Islahevi ile ilgili açıklamalar bulunuyor. Olayın gerçekten yaşanıp yaşanmadığını bu açıklamalara bakarak anlayabilirsiniz.

Kardeş Gibiydiler Filmi Suskunlar Adlı Dizinin Senaryosuna Konu Oldu

Suskunlar adlı Türk televizyon dizisi bu film ile bir çok ortak nokta barındırıyor. Esinlenildiği ise bariz belli olay örgüleri ve yaşanan tacizler farklı farklı gösterilse de bu dizinin Türkiye’de iyi reyting topladığı ve izleyicileri oldukça etkilediği bilinmektedir. Konu itibariyle üzücü ve duygusal olan bu dizinin senaryosu ve film ile benzerliği kolaylıkla anlaşılmaktadır. Bu da diziye uyarlanmış Türk versiyonu…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.