Prenses ve Kurbağa ~ Masal Tersine Dönüyor

Bir restoran sahibi olmanın hayalini kurarak garsonluk yapan ve para biriktirmeye çalışan garson bir kızın hayatı kurbağaya dönüşen bir prensle kesişirse neler olur? Genç kız kurbağayı öper ve kurbağa bir prense dönüşür mü? Bu animasyonda tam tersi oluyor. Masaldan cesaret alan genç kızımız Tiana, prens kurbağa Naveen’i öper ve kendisi de bir kurbağaya dönüşür. Aslında hayattan beklentilerimizin masallardan ibaret olmadığını sert bir şekilde yüzümüze vuran ama yine de hikâyesini bu masallara dayandıran eğlenceli, komik bir animasyon filmi Prenses ve Kurbağa. İkisi de kurbağa olduktan sonra yeniden insana dönüşmenin yollarını birlikte aramaya başlarlar.

Herkesin bir hayali vardır ve hayallerin peşinde koşmanın önemini göz ardı etmemek gerekir mesajını filmin her karesinde görmek mümkün. Caz müzisyeni olmak isteyen ama dış görünüşünün korkunçluğu sebebiyle bunu başaramayan bir timsah, geceleri gökyüzündeki en parlak yıldızın dünyadaki en güzel ateş böceği olduğunu iddia eden ve utangaçlığı yüzünden kendisine yaklaşamadığını iddia eden yaşlı ve görmüş geçirmiş bir ateş böceği, zengin bir prensle evlenip prenses olma hayali kuran ve Tiana’nın en yakın arkadaşı olan Eudora, gözü paradan başka şey görmeyen ve insanları kendi doğrultusunda kullanan kötü karakter (zaten prensin kurbağaya dönüşmesinden de kendisi sorumludur) Dr. Facilier de dahil olmak üzere filmde herkes bir hayalin peşinden koşar. Kimisi hayalini gerçekleştirir, kimisi de bunu başaramasa bile denemeye devam eder.

Film Hakkında İlginç Bilgiler

  • 1991 yılında gösterilen Güzel ve Çirkin filminden sonra bütün konuşma ve şarkılı bölümlerini ses aktörlerini tarafından gerçekleştirilen Disney’in ilk 2-D animasyonu.
  • Tiana’yı seslendiren Anika Noni Rose, Tiana’nın solak olmasını talep ediyor çünkü Rose’un kendisi de solak.
  • Filmdeki hikâye 1920’li yıllarda geçiyor. 1933 yılına kadar alkol yasağının hâlen uygulanmasına karşın filmde Tiana’nın restoranında içki servis edildiğini görüyoruz. Özellikle New Orleans’da (Amerika’nın genelinde de) bu kurala pek takan yoktu. Dolayısıyla filmde de bu sahnelerin olması şaşırtıcı değil.
  • Filmin orijinal adı Prenses Kurbağa’ydı. Konuya ırkçı yaklaşıldığına dair bir çok şikâyet alan Disney filmin ismini değiştirdi. (Başrol karakteri Tiana Afrika-Amerikalı). Değişen sadece filmin ismi de olmadı, karakterin adı olan Maddy, Tiana olarak değiştirildi çünkü Maddy ismi fazlasıyla Mammy’yi (zenci dadı) çağrıştırıyordu. Bu karakterin hizmetçi olarak gösterilmesinin de ne kadar büyük tepkiler alabileceği düşünülürse filmde bu karakteri garson olarak göstermenin mantığı daha iyi anlaşılabilir. Kısacası değişen epey şey oldu.
  • Filmde caz müzisyeni olmak isteyen timsah Louis’nin ismi Louis Armstrong’u hâtırasına saygı gösterilerek verildi.
  • Tiana’yı sabah işe götüren aracın plâkası A113 olarak görülüyor. Bu etiket birçok Disney ve Piksar filmlerinin içine gizlenmiş durumda. A113 KAliforniya’daki Sanat Enstitüsü’ndeki animasyon departmanının numarası. 1970’li yıllarda yönetmen John Musker ve Ron Clements, Disney/Piksar animasyon yöneticisi John Lasseter ve Piksar yönetmeni Brad Bird A113 numaralı odada çalıştılar.
  • Ateş böceği Ray’in âşık olduğu ve Evangeline adını taktığı yıldız Venüs gezegeni. Roma mitolojisinde Venüs, aşk tanrıçasını simgeliyor.
  • Beyonce Knowles’in Tiana rolü için düşünüldüğünü ama kendisi seçmelere katılmayı reddettiği için rolü alamadığını biliyor muydunuz?
  • Afrika-Amerikalı bir prensesin olduğu ilk Disney filmi. Dr. Facilier karakteri de Disney’in ilk siyahî kötü karakteri. Aynı zamanda Alaaddin’den bu yana Disney’in ilk peri masalı. İlklerle dolu bir animasyon olmuş. Dr. Facilier, animasyonda kendisine bu isimle hitap eden tek kişi. Diğer karakterler ona “Gölge Adam” diyorlar. Bu da minik bir bilgi kırıntısı olsun.

Diğer bilgiler için IMDB’nin sitesine göz atabilirsiniz. İzlemediyseniz sizler için güzel bir seçenek olabilir. Animasyon severlerin kaçırmaması gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.