Romanov Ailesinin Akıbeti

Romanov Ailesi
Romanov Ailesi

Çar 2. Nicholas ile Çariçe Alexandra’nın çocukları Olga, Tatiana, Maria, Anastasia ve Alexei hakkında birçok hikâye yazıldı. Hikâyelerde genelde yaşamalarına rağmen  aile ve onlara eşlik edenler, 17 Temmuz 1918’de  Yakov Yurovsk’nin önderliğindeki Bolşevikler tarafından hapis tutuldukları evin bodrumunda kurşuna dizilerek öldürüldüler. 2000 yılında Rus Ortodoks Kilisesi tarafından aziz ilan edildiler ve haksız bir siyasî cinayete kurban gittikleri söylenerek itibarları iadesine karar verildi.  1991’de çar, çariçe ve üç kızının kalıntıları mezardan çıkarıldı ama bu keşif Sovyet’lerin çöküşüne kadar gizlendi. 2007 yılında ise Prens Alexei’nin ve son kız kardeşin bedenlerine ulaşıldı. Böylece, Romanov ailesinden kurtulan olduğuna dair efsaneler kötü bir sonla bitti. Benim dikkatimi çeken iki hikâye vardı, bunların içeriğini paylaşmak istedim. Birisi Carolly Ericson’ın yazdığı Çariçenin Kızı adlı roman, diğeri de 1997 yapımı animasyon filmi Anastasia.

Carolly Erickson – Çariçenin Kızı

Carolly Erickson Çariçenin Kızı
Carolly Erickson Çariçenin Kızı

Ailenin ikinci büyük kızı Tatiana’nın ana kahraman olduğu kitapta çar ve ailesinin sürdürdükleri hayatı baştan sona bir solukta okuyacaksınız. Dördüncü kızdan sonra ailenin varisi olarak doğan Alexei, İngiliz hastalığı dedikleri Hemofili hastalığı ile doğar ve bu durum ailenin geleceğini tehdit eder. Büyükanne Minnie’nin sırtın dik kalmasını sağlayan “zımbırtısı”, kızların geleneklerin gerektirdiği şekilde sert ve dar yataklarda uyumaları, kızların gelecek vaat eden prenslerle evlenme hayalleri gibi o zamanın sıradan olaylarına kısa bir bakış atmamıza olanak sağlıyor bu kitap. Papaz Gregory denilen ama halk arasında Rasputin olarak anılan sahtekâr din adamı, aile içindeki itibarlı yerini bir süre korusa da sonunda öldürülmekten kurtulamıyor. Çar ve ailesi zengin bir hayat yaşasalar bile Rus halkı sefalet ve açlığın pençesinde kıvranıyor. Bir yandan soğuk bir yandan da açlık derken devrimciler seslerini giderek yükseltiyorlar. Önce bombacılarla başlayan tehditler en sonunda ailenin Sibirya’ya sürgününe kadar büyüyor ve kaçınılmaz son geliyor. Tatiana; ablası Olga, kardeşleri Maria, Anastasia ve Alexei ile anne ve babasının ölümlerini engelleyemiyor. Kendisi de yerine geçen Daria isimli sadık bir çalışan sayesinde kurtuluyor. Michael adında genç bir subayla evlenip, Daria Gradov ismini alıp, Kanada’ya taşınıyor.

Okuyucuya Not (Kitabın Sonunda)

“Bu tarihî romanın kahramanı Tatiana, hayatta kalmayı başarıp ihtiyar bir kadın olana dek yaşamış olsa da gerçek Tatiana Romanov ne yazık ki o günleri göremedi. 1918 yılında, Ekaterinburg’da ailesiyle birlikte infaz edildi ve tüm umutları, plânları ve sevgisi onunla birlikte öldü.

Çariçenin Kızı, Tatiana’nın hikâyesinin, tarihi arka plâna pek çok kurgu karakter ve olay eklenerek yeniden anlatılmasıdır. Bu romanda, gerçekler ve hayaller iç içe geçmiştir; Michael Gradov, Daria, Constantin ve diğer pek çok karakter, hayalidir. Bu kurgulanmış hikâyenin, Tatiana Romanov’un dünyasını ve kısa yaşamının sonunda hayatını kaplayan karanlığı yansıtabildiğini umuyorum. Gerçek Tatiana bu karanlıktan kaçamadı ama hayalî Tatiana başardı ve bu sayfalarda ve kalbimizde yaşamaya devam ediyor. “

Anastasia (1997) (Animasyon Film)

Anastasia Animasyon Filmi 1997
Anastasia Animasyon Filmi 1997

Ailenin en küçük kızı olan Anastasia’ya büyükannesi, Paris’e gitmeden önce bir müzik kutusu hediye eder. Kutuda ikisi arasında özel bir anlamı olan ninni çalmaktadır. Ne yazık ki ikisi Paris’te asla buluşamazlar. Kutsal birisi sanılan ama sahtekâr, güç delisi Rasputin tarafından aile lanetlenir. Rasputin, aileyi yok edebilmek için ruhunu şeytanî güçlere satar. Aileden büyükanne ve Anastasia dışında kurtulan olmaz ama onlarda ayrı düşerler. Büyükanne Paris’e gider. Anastasia kim olduğunu bilmeden büyür. Yıllar sonra torununu arayan büyükannenin dedikodusu Rusya’yı çalkalar. Dimitri ve onun yardımcısı Vladimir, sahte bir Anastasia bulup onu Paris’e götürmek ve büyük ödülü almak peşindedirler. Yolları tesadüfen kesişir ve birlikte Paris’e doğru yola koyulurlar. Bu sırada Rasputin, Anastasia’nın hayatta olduğunu öğrenmiş ve çoktan peşine düşmüştür. Anastasia ailesine kavuşabilecek midir yoksa zalim Rasputin bu sefer plânında başarılı mı olacaktır?


Ne yazık ki bu hikâyelerin sonu gibi mutlu bitmedi gerçek hikâye. Kurtulan ve kimliğini gizleyip, yıllarca yaşayan bir prenses asla olmadı. Yapılan DNA testleri bunu kanıtladı.  Anastasia,  Tatiana veya ailenin herhangi bir ferdinin yaşadığına dair efsaneler kitaplar ve filmlerle sınırlı kaldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.