“Under The Shadow” – Babak Anvari

Korku, Gerilim ve Şavaş

“Under The Shadow” filmi, Türkçe’ye “Korkunun Gözleri” olarak çevrilmiş; İngiltere, Katar ve Ürdün ortak yapımı gerilim ve korku türünde bir film. Film, farklı ülkelerden bir araya gelen insanların oluşturduğu kollektif yapımlar arasında. Yalnız “İngiltere-Fransa”, “Almanya-Belçika” veya “Türkiye-Yunanistan” gibi alıştığımız ortak yapımlar arasında değil. Şahsen karşılaştığım ilk “İngiltere, Katar ve Ürdün” ortak yapımı korku ve gerilim filmi. Yönetmen Babak Anvari’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Under The Shadow, son on yılda büyük bir atılım yapan İran sinemasının, ünlü yönetmenlerinden Asgar Ferhadi ve Mecid Mecidi gibi yönetmenlerin yanı sıra farklı tarzlardan yönetmenlerde yetiştirebildiğini kanıtlar nitelikte.

Babak Anvari
İranlı Yönetmen Babak Anvari

2016 yılında Ürdün’de çekilen film, festivallerde aldığı en iyi öyküleme, en iyi senaryo, en iyi uzun metrajlı film ve en iyi film gibi ödüllerle “en”leri üzerinde toplamış. Hatta meşhur Sundance Film festivalinde izleyicilerin bir kısmı “En iyi film buydu” demişler. Bu yüzden yazıyı okuyan arkadaşlarımda da şimdiden büyük bir ilgi uyanmıştır. Filmin konusuna gelirsek, hikâye İran ve Irak savaşının olduğu yıllarda İran’ın başkenti Tahran’da geçer. Uzun yıllar süren İran ve Irak arasında gerginlik Humeyni iktidarıyla doruk noktaya taşınır. Ek bilgi olsun diye bahsediyorum, Şah’a karşı gerçekleştirilen muhalif protestolar başta herkesin katıldığı farklı fraksiyonlardan oluşurken, Humeyni taraftarlarının yönetimi baskın bir şekilde ele geçirdiği bir yöne evrilmiştir. Filme tekrar dönersek filmin ana ögesi baba, anne ve kızımız bu ortamda yaşarlar. Baba tıp eğitimini bitirmiş, yalnız anne üniversiteye çocuk yüzünden geri dönememiş, dönmek istediğinde ise alınmamıştır. Baba, savaş yüzünden cepheye çağrılır ve anne-kız Tahran’da bir aparmanda yalnız yaşamaya başlarlar. Kadın kendisine çocuğumuzla ilgilen diyerek üniversitenin ilk açıldığı yıllarda onu alıkoyan kocasına tepkilidir. Modern bir kadın olarak, tek görevinin çocuk yapmak ve büyütmek olmadığının farkındadır. Fakat koşullar onu bu duruma düşürmektedir. Kocası cepheye gittikten sonra kızı ile beraber evlerinde kalmayı tercih eder. Sürekli bombalanan şehri herkes yavaş yavaş terk etmektedir.

Narges Rashidi
Under The Shadow – Narges Rashidi

Kocasının ısrarlarına rağmen şehri terkedip kocasının ailesinin yanına gitmez. Tam bu sırada garip olaylar ve korkunç şeyler olmaya başlar. Kızın babasının onu koruması için ettiği oyuncak bebeği Kamia filmin anlatı yapısına dahil olur. Kızın sahip olduğu bu eşyanın çalınması musallat olan şeyin kızın üzerindeki etkisini arttırır. Kızın ruhundan bir parçayı ele geçiren garip varlık kızın üzerinde etki kurarken bu bebeğin ortaya parçalanmış bir şekilde çıkması anne ile kızın arasını bozan çelişkilere yol açar.

Avin Mashadi - Under The Shadow
Avin Mashadi – Kamia

Daha sonraları bu varlık, annenin çok değer verdiği ve kendisine annesinin hediye ettiği tıp kitabının da kaybolmasıyla annedi de etkisi altına alır. Filmin sonunda ikisi de bir parçalarını Tahran’da bir apartman dairesinde bırakırlar. Şavaş’ta geride sadece eşyaları, evleri ve şehirleri değil, ruhlarının bir parçasıda kalır.

Filmin Anlatı Yapısı ve Bazı Benzerlikler

Under The Shadow -2016
Under The Shadow – Monsters

Film klasik anlatı yapısına sahip, oldukça duru diyaloglarla mesajları net veren fakat Hollywood efektlerinden bolca yararlanılan, İran’da geçmesi dışında amatör kamera hareketleri, ses efektleri, görsel efektler ve bazı klişelerle sıradan bir korku filmi. Bu filmi ayrıcalıklı kılan özellik yukarda da bahsettiğim gibi İranlı bir yönetmen tarafından ülkesinin geçmişindeki travmatik bir dönemde işlenmiş olması. Filmde kültürel devrim olarak bahsedilen Humeyni iktidarının başa gelmesi ile sokağa çıkmak bile korku verici. Onun dışında eşyaların kaybolması, küçük ve korkunç çocuk ve oradan buradan uçan karamsı şeyler izleyicinin çokta alışkın olmadığı şeyler değil. Buna ek olarak yönetmen kafanıza füze düşme tehlikesi, her gün bodruma inme zorunluluğunu eklemiş.  Korku ve gerilim türünde film severler için diğer yapımlara oranla çok daha kaliteli bir yapım olduğunu da eklemek isterim. Bu arada canavarın üzerindeki çarşafa bayıldım. Çınar ağacı yaprağının figürüne benzeyen baskılarıyla o çarşaftan istiyorum. Filmi izlemenizi sevgiyle tavsiye ediyorum diyerek yazıma son veriyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.