Yıldız Savaşları Filmlerini Aratmayacak Sekiz Gezegen

Çok da uzak olmayan bir galakside bulunan, hem de Yıldız Savaşları filmlerindekileri aratmayacak sekiz gezegeni keşfetmeye hazır mısınız? Tamamen donmuş bir dünya düşünün. Sizce Hoth gezegeni olamaz mı? Çift güneşli gezegen gördüğünüzde aklınıza hemen Tatooine gezegeni gelmiyor mu? Şimdiye kadar bu gezegenlerde herhangi bir hayat belirtisine rastlanmadı. Yani wookilerin veya mynockların cirit attığı (bakteri seviyesinde bile olsa) gezegenlerden bahsedilemez. Yine de benzerlikler insanlara Yıldız Savaşları’nın sıra dışı gezegenlerini hatırlatmıyor değil.

Coruscant

Kepler-452b, Dünya gezegenine benzer özellikler taşıdığından, Coruscant için iyi bir seçenek olabilir. Birçok Yıldız Savaşları filminde karşımıza çıkan bu yüksek binalarla çevrili teknolojik gezegen olan Coruscant’a aday gezegen, Dünya’ya 1,5 milyar yıl uzakta bulunan bir yıldız sisteminde bulunuyor. Bu demektir ki orada yaşayan canlılar teknolojik anlamda bizden bir buçuk milyar yıl önde olurdu. Coruscant gezegeninde tek bir doğal oluşum yoktur ve yüzeyi yerden göğe kadar yükselen binalarla kaplanmıştır. Eğer bu gezegende yaşam olsaydı teknoloji burada yaşamaları için vazgeçilmez bir unsur olurdu.

Bespin

Dev bir gaz gezegenin atmosferini işlemek bilimkurgunun olmazsa olmazlarındandır. NASA’nın bu konuda yaptığı araştırmalarda Helium 3 ve Hidrojen gibi gazların Uranüs ve Neptün gezegenlerinin atmosferinden işlenebileceği anlaşılıyor. Bulut şehir olarak da tarif edilen Yıldız Savaşları’ndaki Bespin gezegeninde yapılanda bu. Şimdiye kadar keşfedilen gezegenler güneşe çok yakın sıcak gaz gezegenlerdi. Ama bir uluslararası astronomi ekibi, Jüpiter’in benzeri, üstelik Güneş’e mesafeleri de aynı olan bir gezegen keşfetti. Yıldızın adı HIP 11915. Bizim Güneş’imizle hemen hemen aynı büyüklüğe ve bileşime sahip. Yıldızın içinde bulunduğu sistemin bizimkine benzer olma ihtimali de yüksek. Jüpiter’in çok sıcak olmayan bir versiyonu olan bu gezegen 186 ışık yılı uzaklıkta. Bespin’in atmosferinin belli bir seviyesinde solunabilen bir alan bulunmakta ki bu uçan şehirlerde yaşamak için ideal bir durum. Günümüz teknolojisiyle gaz gezegenlerin atmosfer bileşimlerini okumak mümkün. Kim bilir? Teknolojinin daha da gelişmesiyle daha detaylı bilgiler elde etmek mümkün olabilir.

Mustafar

Obi-Wan Kenobi ile Anakin Skywalker’ın efsanevî düellosunun geçtiği gezegen olan Mustafar (Sith’in İntikamı) Mustafar gezegeni lavlarla çevrili bir gezegen. Tıpkı Kepler 10b ve Kepler 78b gibi. Kepler 78b Dünya’nın yaklaşık %20’si kadar daha büyük ve kütlesi de iki katı. Bu gezegenin taş ve demirden oluştuğu anlamına gelebilir. Tıpkı Mustafar gibi madenciliğe uygun, yine de inanılmaz sıcaklığı ve yıldızın etrafındaki sıkı dönüşü sebebiyle endüstriyel işlemlerin veya ışın kılıcı savaşlarının yapılması pek olası görünmüyor. Kepler 10b daha yaşanabilir bir gezegen değil. Yıldıza, Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığından daha yakın bir mesafede bulunuyor. Yani 1,371 derece gibi bir sıcaklıktan bahsediyoruz. Dünya’daki lavlardan daha sıcak. Yüzeyinde herhangi bir atmosfer bulunmuyor. 2010 yılında keşfedilen CoRoT 7b’den ise hiç bahsetmemek daha iyi çünkü 1982 derece sıcaklığı ile yaşamayı bile düşünmeyi imkânsız kılıyor.

Hoth

Takma adı Hoth olan OGLE-2005-BLG-390 gezegeni . Eksi 220 derece soğukluktaki bu gezegenin kütlesi Dünya’nın beş katı. Filmdeki Hoth gezegeninde koşturan Tauntaun veya kar yaratıkları için güzel bir gezegen olabilir. 20,000 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu gezegene gitmek yerine daha yakınımızdakilere de bakabiliriz. Satürn’ün uydularından biri olan Titan, metan gölleri ince hidrojen sisleriyle kaplı. Gezegen o kadar donmuş durumda ki buzları kaya sertliğinde. Satürn’in bir başka uydusu olan Enceladus kartopunu andırıyor. Yine de bu görüntüsünün altında Jüpiter’in uydusu Europa’yı anımsatacak şekilde okyanuslar bulunuyor. Hatta Europa Jüpiter’in yarattığı gelgitler sebebiyle daha sıcak bile olabilir.

Tatooine

Luke Skywalker’ın ana vatanı olan Tatooine gezegeni sert bir çöl iklimine sahip. İkiz güneşlerin kavurduğu çöllerde kum fırtınalarına çok sık rastlanıyor. İki veya daha çok güneşe sahip gezegenlerde gerçekte durum çok daha vahim. Kepler 16b iki güneşli bir sisteme ait. Ama bu gezegen sanıldığının aksine soğuk, yaklaşık Satürn boyutlarında ve çoğunlukla gaz gezegen(bir kısmı taştan).Suyun sıvı şeklinde bulunabileceği bir uzaklıkta bulunuyor üstelik ve yıldızlar Güneş’ten daha soğuklar ve gezegen için yaşamı imkânız hâle getiriyorlar. Yıldızların yaklaşık yarısı çift yıldızlı sistemlerde bulunuyor yani bu durum çok sık görülüyor. Kepler-453b ise ikiz güneşli gaz gezegen ama onun uydusu yaşanabilir alan içerisinde kalıyor. Bu demektir ki uydularda da yaşamın olması mümkün.

Kamino

Yıldız Savaşları gezegeni Kamino’ya benzeyen Kepler-22b devasa okyanuslarla çevrili bir dünya olabilir. Bu sulak gezegen Kamino’yu Klonların Savaşı filminde Obi-Wan Kenobi’nin gezegeni ziyaret etmesiyle görüyoruz. Kepler 22b’nin doğası hakkında kesin sonuca ulaşılamamış olsa da Kamino’ya benzer yönleri olduğu düşünülüyor. Donmakla kaynamak arasında giden gezegenin ortalama sıcaklığı 15 derece. Son derece sığ olan bu okyanus (yaklaşık 50 metre) Kamino tarzındaki platformlara çok uygun.

Endor

Ewokların yaşadığı ve ormanlarla kaplı Endor gezegeni bir gaz gezegenin uydusu. Jedi’ın Dönüşü filmiyle tanıdığımız bu uydu gibi birçok uydu var. Bunlardan biri 2014 yılında mikro lens aracılığıyla keşfedildi. Bu keşif hiçbir zaman onaylanamayacak çünkü mikro lenslik olaylar sadece bir kez gerçekleşiyor. Ormanlarla kaplı bir gezegenin henüz keşfedilmesi zor yine de gelişmeleri takip etmekte fayda var.

Alderaan

Yeni Bir Umut filminde Princess Leia’nın yaşadığı gezegen olan Alderaan, Ölüm Yıldızı tarafından yok edilmişti. Bu tür korkunç patlamaya maruz kalan gezegenler mevcut. 2015 yılında beyaz bir cüce tarafından yakalanıp parçalanan küçük bir gezegenin görüntüleri çekilmişti. Beyaz cüceler çok yoğun yıldız kalıntılarıdır. Yaklaşık Dünya boyutlarındadır ama Güneş yüzeyinin on katı fazla kütle çekimleri vardır. Bir gezegeni parçalarına ayırmaya yeter de artar bile.

Kaynak

Planet Quest

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.