Bayram Bizim Neyimize?

12 Ağustos’ta Ankara’da 07:06’da, İstanbul’da 07:20 itibariyle kılınan bayram namazıyla Kurban Bayramı başlamış olacak. Peki insanlar bu bayrama nasıl yaklaşıyor ve Türk toplumu olarak bu bayramı nasıl karşılıyoruz? Trafik kaza haberleri, terör olayları, verilen şehitlerimiz ve diğer konular bize bayram yaşatacak mı?

Kurbanı Kiminle Keseceğiz?

Kurban Bayramı 2016
Kurban Bayramı 2016

Malesef kurban kesemeyeceğiz çünkü eskisi gibi alım gücü olmayan, bayram kutlayamayan bir toplum haline dönüştük. Kurbanı kestikten sonra buzdolabında saklayan insanları suçluyorsunuz ama belki de bütün yıl boyunca et fiyatını görünce korkudan kasabı terk eden insanlarımız var. Komşularımızı tanımıyoruz. Bayram gelince geldiğini bile anlamıyoruz. O kadar birbirimize güvenmiyoruz ki kurban kesecek ortak bulamıyoruz bile. Bir kesimimiz de akrabaları sadece birinci dereceden olup, başka kimseyle münasebeti olmayan insanlar. Eee bir de bayramlıklar var.

Esnaf Vurgunu

Bayram Esnaf Vurgunu
Esnaf Vurgunu

Geçen yıl satamadığı şekerlerin acısını çıkartmaya çalışan esnaf amcalarımız/teyzelerimiz taze şekerleri fahiş fiyata, bayat şekerleri de indirimliymiş gibi satmaya çalışacaklar. Fakat ne yaparsın ki zaten marketler işin esas vurgununu yapacaklar. Bayramlık alamayanlar, bu bayramda kurban da kesemeyeceğiz diyenler, kurban payı bekleyip umduklarını bulamayacaklar. İki hafta öncesine kadar pazarda 5 TL olan atlet, bayram gelince ne hikmetse altınla oranlanıp dolarla tartılıp Euro ile kıyaslanır hale gelecek. Böyle olunca o atleti otuz beş aracıdan geçmiş gibi gösteren esnafımız 20 TL ye satmaya çalışacak. Onlar uyanıklar da biz değil miyiz? Biz de uyanığız ama geçen seneki atleti giymeye devam edeceğiz. Böyle olunca bayram zenginin bayramı oluyor.

Bu Bayramda Üst Komşuyla Tanışır mıyız?

Kurban Bayram Tatili
Bayram Tatili

Hani bayramlar küslerin barıştığı, ayrılanların birleştiği, kırgınlıkların unutulduğu ve yeni başlangıçların yapıldığı günler ya, acaba değişen bir şey olacak mı diye kendinize soruyorsanız, pek bir şey değişmeyecek çünkü o tanıdıklarınız var ya şimdiden tatil yoluna düştüler. Antalya, Muğla ve o çok sevilen Bodrum, onları çok hoş karşılayacak. Otellerde yer bulamayacaklar, buldukları yerlerde kurban pazarı gibi kalabalık bir sürü şeklinde denize girip, rahatlamaya çalışacaklar. Çocuklar tost istediğinde kalplerine sancı saplanıp, beyinlerinde çıkan para işaretini ve bir tosta verdikleri parayı ömürleri boyunca unutmayacaklar. Döndüklerinde ise bunu herkese anlatmayı ihmal etmeyecekler. Birde bunları tatile gitmeyenleri var. Onlar da kimseyle görüşmemek için kapı deliğinden bakıp kimseye kapıyı açmayan, şeker toplamaya gelen çocuklara şeker veremeyip dolayısıyla para da veremeyip, kusura bakmayın çocuklar diye onları gerisin geri gönderecekler. Çocuklar açısından düşünürsek onlar da umduklarını bulamayacaklar. Para hesabı olarak 50 yıl öncesinden gelen alışkanlıklardan dolayı 50 kuruşu harçlık olarak dağıtmayı hak gören anneanneler ve babanneler ile karşı karşıya kalacaklar. Öptükleri el sayısını bile hatırlayamayacak kadar el öpen çocuklarımız büyüyünce bayram geldiğinde el öptürmeyi hayal edecekler.

Memlekete Gidiş Yolu

Kurban Bayramı Trafiği
Bayram Trafiği

Maaşın yarısını benzinlikte bırakan çalışan insanlar, arka koltukta oturan iki çocuk ve bir akraba, yanında eşi, sırtı terli, acaba erken varır mıyız diye düşünen amcalarımız, 12 saatte 500 km yol alacaklar. Birde üzerine yolların açıldığı kısımlara yerleştirilen radar uygulamasıyla ceza ödeyip, bayramın üç günü boyunca gittiği her ziyarette bu durumu paylaşacaklar. Memlekette onları boş beklemeyen akrabaları da umduklarını bulamayacaklar. Aksine onlara giderken bulgur, kuru biber, bakliyat ve bilimum kuru gıda stokları için alışverişlerine de yardım edecekler. Bayramın üçüncü günü evini özleyen, tuvaletini alaturkada rahat yapamayan gurbetçi vatandaşımız birde trafik olmasın diye erkenden yola çıkacak, yol boyunca telefonuna gelen bayram kredisi mesajlarını okuyup seneye kadar yaptığı masrafı nasıl öderim diye düşünecek.

Birde Üniversite Mezunu Genç İşsizlerimiz Var

Bayramda Akraba Sorgulaması
İşsiz Üniversite Mezunları

Geçen yıl zırt okulunun zort fakültesinden mezun olan genç ve işsiz üniversite mezunu arkadaşlar için bu bayram tam bir kabus olacak. Erkek mezunlarımız askerlik ne zaman, iş buldun mu, evlilik ne zaman ve en son soru olarak sen ne okumuştun gibi sorularla karşılacaklar. Kız mezunlarımız ise nişanlı mısın, nişanlıysan nişanlın ne iş yapıyor, bu sene ne yapacaksın, sana görücü geldi mi gibi sorularla ahiret sorgusuna çekilmiş gibi utana sıkıla bir bayram geçirecekler. Zaten çoğu memlekete gitmemiş, geçen bayram sorulan sorulardan dolayı hısımlarını hasım edinmiş ve evde dağınık bir şekilde neredeyse evden hiç çıkmadan film izleyerek üç gün geçirecekler. Arkadaşlarını arayacaklar. Kendileri gibi olanlarla bir kafede oturmanın hayalini kuracaklar. Yalnız bir çaya 4 TL veren üniversite mezunu işsiz gencimiz, ekonomik buhranını gözler önüne seren durumlarla karşı karşıya kalacak. Zenginin tatilde, fakirin borçta, işsizin asosyal, komşunun asık suratlı olduğu ülkemizde insanlar; bu bayramda yapılan trafik kaza haberlerini izleyip, ölen insan sayısına göre geçen seneyle karşılaştırmalara yer veren haber programlarını takip edecekler.

Sonuç Olarak

Gelirlerin az giderlerin çok olduğu; bankaların, esnafın, turizmcinin ve kasapların rant elde etme fırsatı olarak gördüğü potansiyel müşterileri olarak hepimiz ayrı sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalacağız. Aynı zamanda eski toplumsal birliğin olmadığı bayram ziyaretlerinde siyaset yüzünden akrabalarımızla aramız düzeleceğine iyice bozulacak ve önümüzdeki bayram bizlere her zaman geçen bayramları özletecek. Fakat umarım bu yazdıklarımız kimsenin başına gelmez ve bayram bizim neyimize dedirtmez.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.