https://c2.staticflickr.com/8/7640/26827514380_6d886ff17f_b.jpg

Çok fena grip oldunuz. Ağzınız burnunuz akıyor, halsiz hissediyorsunuz ve ateşiniz var. Çevrenizde hep aynı şeyleri söylüyor. “Bu aralar salgın var.”, “Nane limon kaynat “, “Portakal ye” falan. Özellikle kışın ve sonbaharda grip salgını artsa da ne yazık ki benim gibi böyle sıcak havalarda da grip olabilirsiniz. Peki ne yapacaksınız ? Sizler için araştırdım. Ayrıca ne yapmayacaksınız onları da yazmaya çalışacağım.

Gripten Kurtulmanın Yolları
Grip Hastalığı ve Tedavisi

Grip’ten Kurtulmanın Yolları

1- Burnunuzun içinde fırtınalar kopuyor. Kaşınıyor ve ince ince hapşırma krizleri geliyor. Yapmanız gereken iyi bir duş alın ve sonrasında bol bol su için. Burun akıntınızın azaldığını, kendinizi daha iyi hissettiğinizi ve mikroplardan arındığınızı hissedeceksiniz.

2- Bu madde çok önemli. Yukarıda da bahsettiğim gibi bol bol su için çünkü burnunuz akarak aslında virüslerden arınmaya çalışıyor. Ona birazcık yardımcı olun. Bir de terlemenize de katkısı olur, bu sayede grip ve nezleden daha çabuk kurtulabilirsiniz.

3- Limon, portakal ve nane tüketin dediğimde onu biliyoruz diyeceksiniz haklısınızda ama farklı bir şey söyleyim sizlere. Bunların hepsinden daha çok C vitamini barındıran ve hastalığı hafif atlatmnızı sağlayacak yegane şeyler turp ve kara lahanadır. Yediğinizde veya kaynattığınızda nasıl kullanırsanız kullanın faydasını görürsünüz.

4- Bol bol dinlenin. Bu maddeyi sonlara yazmamın sebebi çalışma hayatı, sorumluluklar vs. sebeblerle çoğu insanın bunu yapamayacak olmasıdır. Ama dinlendiğiniz takdirde günlük yaşamda 5 günde atlacağınız hastalığı 2 günde veya 1 günde bile atlatabilirsiniz.

5- Son olarak, sık sık elinizi yüzünüzü yıkayın ve mümkün olduğu kadar kendinize temiz bir ortam hazırlayın. Her taraf girp virüsü dolu peçeteler, bardaklar, yatak,yastık kılıfları ile doluysa süre gittikçe uzar.

Grip tedavisi
Grip Hastalığı

Peki Ne Yapmamalısınız ?

1- Kesinlikle sigara içmeyin, içseniz bile bunu dinlenme odanızda veya yattıgınız odada yapmayın. Sizi daha dirençsiz bırakacaktır.

2- Kesinlikle ve kesinlikle eğer terlediyseniz üzerinizi vakit kaybetmeden değiştirin. Bu sayede üşümemiş olacaksınız ve vücudunuz direnç kazanacak.

3- Odanızı havasız bırakmayın. Sık sık havlandırın.

4- Kesinlikle antibiyotik kullanmayın. Virüs bazlı mikroplarda bu hiç bir işe yaramaz aksine antibiyotik virüslerin direncinizi arttır. Tek çare vücudun bu hastalığı yenmesine izin vermek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.