Sinemada Gözlüksüz 3-Boyut Keyfine Az Kaldı!

3-Boyutlu Sinemalar
3-Boyutlu Sinemalar

Yıllarca gözlüksüz bir şekilde 3-Boyutlu filmleri izlemeyi hayal etmiyor muyuz? En azından ben hayal ediyorum. Nihayet bir hayalin daha gerçeğe kavuşmasına -her ne kadar henüz deneme aşamasında olsa bile- çok memnunum. CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence)ve İsrailli Weizmann Bilim Enstitüsü ortak çalışması tarafından geliştirilen bir prototip, seyircilere sınırsız bir 3-Boyut keyfi yaşatmak için neredeyse hazır durumda. Teknoloji, özel lensler ve aynalar kullanılarak geliştirilmiş. Bu sayede seyirci sinema salonun neresine oturursa otursun aynı üç boyut keyfini alması garantilenmiş. Gözlüksüz üç boyutlu görme teknolojisi şimdiden kullanılmaya başlandıysa bile şimdiki yöntemler ancak çok geniş çözünürlüklü ekranlarda işe yarıyor. Bunu sinema salonunda kullanmak pratik bir yöntem olmaktan çıkıyor.

3D Cinema
3-Boyutlu İzleme. Sağdaki bizim görüntü, soldaki yeni teknoloji.

Örneğin, bir televizyonda 3-Boyut teknolojisi her bir gözün farklı piksel setlerinin derinlik algısını görmesini sağlıyor. Buna Parallax Bariyeri deniyor. İzleyicinin de ekrandan sabit bir uzaklıkta bulunması gerekiyor. Sinema salonu gibi daha geniş alanlarda seyircinin oturup, filmi izleyebileceği birçok açı bulunuyor. Bu yüzden sinema salonları için bu teknolojiyi geliştiren ekibin gerçekten bütün seyircileri kapsayacak şekilde yepyeni, fiziksel projektörler üretmesi gerekiyor. Ama yine de bununla bile salonlarda çözünürlükten fedakarlık da yapılması gerekiyor.  Sinema 3D’si çeşitli parallax bariyerini tek bir görüntüde kodluyor. Bu da seyirciye -sinema salonunun neresinde oturursa otursun- oturduğu yere göre özel bir parallax bariyeri görmesine olanak veriyor. Teknolojinin özel optik sisteminde kullanılan aynalar ve lensler sayesinde seyircinin görüş alanı kopyalanmış oluyor. Bu teknoloji şu anda piyasada mevcut. Teknolojinin daha da geliştirilmesiyle gelecekteki versiyonların bize sınırsız bir 3-Boyut keyfi yaşatmasını bekliyoruz. Ayrıca bu haberin gündelik hayatta gözlük kullanan insanlar için iyi bir haber olduğunun da farkındayız. İki gözlük üst üste bir şekilde film izlemek gerçekten çok can sıkıcı olmalı.

Not: Bu arada benim beklentim – Üç boyutlu sinema konusundaki beklentim – filmleri, filmin içinden izlemek. Bir savaş filmi düşünün ve siz filmin tam ortasındasınız ve savaş etrafınızda olup bitiyor! Ne kadar eğlenceli değil mi? Umarım benim bu heyecanımı sizler de paylaşıyorsunuzdur. Umarım bu teknoloji çok fazla gecikmez!

Kaynak: Science Alert

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.