Aksiyon ve Gerilim Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Diziler

Aksiyon ve Gerilim Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Diziler

Aşağıda tavsiye ettiğim diziler henüz izlememiş olanlar veya birkaç tanesini izleyip yeni bir dizi arayışına girenler için. Doğaüstü varlıklar, çözülemeyen cinayetler, sizi yemek için sabırsızlanan zombiler, tehlikeli hapishaneler, suçlularla dolu şehirler sizleri bekliyor. Güzel ve beğenilen popüler dizilerden sizin için seçtik. Keyifli okumalar ve izlemeler.

The Walking Dead (Yürüyen Ölüler)

The walking dead
Rick Grimes, görevi sırasında vurularak aylarca komada kalan bir polis şefidir. Komadan çıktığında etrafındaki dünyanın zombi salgını tarafından istilâ edildiğini görür. Ondan başka kimse hayatta kalmamış gibidir. Kayıp olan karısını ve oğlunu bulmak için Atlanta’ya gider. Atlanta’da başta Glen olmak üzere bir kaç insanla karşılaşır. Beraber hareket ederek şehrin dışındaki kamplarına doğru yola çıkarlar. Kampta hiç ummadığı sürprizlerle karşılaşır. Sezonlar boyunca bazı karakterler ölür, kimileri hayatta kalır, yeni karakterler ortaya çıkar. Şaşırtıcı, bol diyaloglu, aksiyonu yerinde, psikolojik korku ve gerilim dizisi arayanlara birebir çare bir dizidir The Walking Dead.
Neden İzlemeliyim?
• Zombi konulu filmler ve diziler ilginizi çekiyorsa elbette bunu da kaçırmamalısınız. Zombilerden hoşlanmıyorsanız bile bu dizi zombilere merak salmanıza bile neden olabilir.
• Karakterleri incelemek çok keyifli. Zorlu hayat şartlarının insanları nasıl etkilediğini şaşırarak izleyeceksiniz hatta bazen insanların zombilerden daha tehlikeli olduğunu düşüneceksiniz.
• Ben aynı durumda olsam ne yapardım acaba diyerek geçireceğiniz bir sürü bölüm var! Hayatta kalabilir miydiniz yoksa bir zombinin elinde feci bir şekilde can mı verirdiniz? Belki de ölümünüz bir insanın elinden olabilirdi veya basit bir yaralanma gibi gözüken durumda enfeksiyon kapıp mikroplar yüzünden ölürdünüz. Belli olmaz.
• Özellikle geceleri uyumadan önce (korku severler için) izlenesi bir dizi. Zaten uykunuz kaçtıysa belki de sizi uyutmanın sırrı biraz gerilimden geçiyordur. Yine de izlerken tüm bunların bir dizi olduğunu unutmadan izlemenizi ve set arkasının ne kadar keyifli olabileceğini unutmamanızı isterim.
• Kendinize favori bir karakter seçip onun ne kadar dayandığına bir göz atın.
• Tek başına izlenecek en güzel dizilerden çünkü çocukların ve bu diziden korkan büyüklerin izlemesini istemeyiz.


Dexter

dexter
Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanında kan analisti olarak çalışsa da o aslında bir seri katil. Hem de seri katillerin seri katili. Adaletin elinden kaçan katilleri, canileri bulup öldürmeyi kendisine amaç edinmiş böylece içinde olan öldürme tutkusunu masum insanlardan uzak tutabiliyor. Onun gerçek kişiliğini başta üvey babası olmak üzere çok az kişi biliyor.
Neden İzlemeli?
• Seri katil filmlerine iyi bir alternatif olan uzun soluklu dizi, sizi bir süre ne izlesem derdinden kurtarıyor.
• Adaletin işlemediği yerlerde kötü insanların cezalandırıldığını görmek sizi bir ölçüde tatmin edebilir. Kötüler her yerde kaçamıyor!
• Diziden oldukça bilimsel bilgiler edinebilirsiniz yine de bir bilgiyi hap gibi alıp yutmamak için merak ettiğiniz alanları mutlaka araştırmalısınız. Polis Akademisi gibi komedi hayatı yaşamayan polislerin bürokrasi, statü, para gibi işlerle de boğuşmalarını izleyebilirsiniz.
• Seri katillerin neden seri katil olduğuna dair birkaç fikir edinebilirsiniz. Genellikle çocukluk travmalarına kadar uzanan bu sürecin detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
• Müzikleri çok etkileyici. Müzik çok kötüyse dizi belki izlenir (konusuna bağlı) ama hem konu güzel hem de müzikler etkileyici olursa bu dizide olduğu gibi, tadından yenmez.
• Dexter karakterini çok seveceğinize eminim.


Lost

Lost
Eski bir dizi olmasına rağmen izlemeyenler için hiçbir dizi/film eski değildir. Bir uçağın Pasifik’te bir adaya düşmesinin ardından bir grup hayatta kalan insanın yaşadıklarını izleyeceğiz. Düşmenin yarattığı travma, yiyecek sıkıntısı ve hastalıklar bir yana, sıra dışı bir ada olan bu yerde bazı gizemli olaylar da meydana gelmektedir. Kendileriyle, birbirleriyle ve adayla mücadele ederek hayatta kalmaya çalışan insanları izlerken bölümlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.
Neden İzlemeli?
• Hayatta kalma dizilerinin öncüllerinden gibi bir şey.
• Deniz, kum ve güneş üçlüsünü aksiyon ve macera ile birleştiren başarılı bir yapıt.
• Bir ararçok popüler bir diziydi. Aradan epey zaman geçti ve popüler dizilere karşı önyargılarınızı yıkmanın belki de tam zamanı.
• Doğadışı olaylar gibi günlük yaşamda asla rastlayamayacağınız durumları bu dizide izleyebilirsiniz. Adada her zaman ortaya çıkacak bir sır vardır!
• İnsanların neden bu diziye bu derece hayran kaldıklarını öğrenmek için izlemeniz gerekiyor. Diziyi sevmedim demek için bile birkaç bölüm izlemiş olmanız gerekiyor yoksa önyargılı insan grubuna girersiniz.


Breaking Bad

Breaking bad
İzlemediğim bir dizi bu yüzden bende konusunu ve neden izlemem gerektiğini düşünerek yazdım. Kimya hocası Walter White üçüncü dereceden kanser olduğunu ve önünde sadece iki senesi kaldığını öğrenir. Beyninden felçli genç oğlu ve eşi ile New Mexico’da yaşamaktadır. Ailesinin güvenli bir geleceğe sahip olduğundan emin olmak için uyuşturucu ve suç kariyerine başlar.
Neden İzlemeli?
• İnsanların severek izlediği bir dizi olduğundan merak uyandırıyor.
• Özellikle ikinci sezondan sonra çok heyecanlı olduğu söyleniyor. İlk sezon daha çok karakterleri tanımak açısından önemli.
• Komik ve garip bir dizi. Konusu sıradan gibi gözükse de dizi sürprizlerle dolu. İzlediğinize pişman olmayacaksınız.
• Karanlık atmosferli dizilerden sıkıldıysanız bu dizi size ilaç gibi gelecek!


Taht Oyunları

taht oyunları


Fantastik dizi Taht Oyunları nda yazlar onlarca yıl ve kışlar bir ömür sürebiliyor. Yedi krallığın hepsi de entrikalarla çevrili. Dostlarla düşmanların iç içe geçtiği ve iktidar peşinde koşan ailelerin birbirleriyle ve yine kendi içlerinde mücadele ettiği bu dizide uzun kış her zamankinden de sert geçecek. Kışa girdiğimiz bu vakitlerde henüz ilemeye başlamadıysanız, başlamanız için güzel bir mazeret.
Neden İzlemelisiniz?
• Devasa bütçeli dizilerden ne kadar iyi bir sonuç çıkıyor sırf bunu görmek için izleyebilirsiniz.
• Beş ayrı ülkede eş zamanlı yapılan çekimleri siz oturduğunuz yerden izleme keyfine sahipsiniz.
• Bu dizide iyi ya da kötü karakter diye bir şey yok. Her hanedan kendi ailesini destekliyor.
• Altıncı sezona yetişmek ve güncel olayları yakalamak için zaman tükenmiş değil. Spiler yememek için oldukça dikkat etmelisiniz ya da spoiler olsa da izlerim diyen rahat insanlardansanız sorun yok zaten.
• Aksiyon severleri memnun edecek bir dizi. O kadar ki ölen karakterlerin kırkı bile yapılıyor.


Prison Break (Büyük Kaçış)

prison break
Haksız yere hapishaneye atılan ve idama mahkum edilen kardeşini kurtarmak için Lincoln Burrows, banka soygunu yaparmış gibi görünerek abisinin bulunduğu hapishaneye kendisini göndertir. Kimsenin kaçamadığı bu hapishanenin mimarı olması büyük bir avantajdır onun için ve hapishanenin planlarını vücuduna dövme olarak yaptırır.

Neden İzlemeli?
• Dizi yeni olmamasına rağmen bitmiş de değil. 2016’da beşinci sezonun geleceği kesinleşti. Bu yüzden izleyip arayı kapatmakta fayda var.
• Deyim yerindeyse soluk soluğa bir macera sizleri bekliyor.
• Hapishane filmleri/dizileri sevenler varsa kaçırmamaları gereken bir dizi.


Arrow

arrow
Oliver Queen ve babası, lüks yatları battıktan sonra denizde kaybolurlar. Babası ölür ama düşman bir adada beş yıl mahsur kalan Oliver ülkesine döndükten sonra suçlarla ve yolsuzluklarla mücadeleye girişir. Halk arasındaki takma adı artık Olver’dır. Şehirdeki büyük suçluların peşine düşen Oliver’ın yanınza zamanla başka karakterler de katılır. Ama Oliver’ın peşinde olanlar da vardır.
Neden izlemeli?
• Oyunculuk, kostümler sahneler çok güzel. Diziye başladığınıza pişman olmayacağınız bir sürü maddeden sadece birkaçı.
• Modern zamanın Robin Hood’u. Stephen Amell, Arrow karakteri için tam bir biçilmiş kaftan.
• Sıradan süper kahraman dizi ve filmlerine güzel bir alternatif. Güzel dövüş sahnelerini kaçırmak istemezsiniz.
• Arrow süper kahraman olsa da aslında ölümlü bir insan olduğu ve güçlerinin abartılmaması gerektiğini görüyoruz. Beş yıl mahsur kaldığı adada kendisini geliştirmiş bir karakter ne de olsa.


Supernatural

super natural
Korku türünün ağır bastığı dizide zaman zaman gerilim, dram ve komedi unsuruna rastlamak mümkün. Dizideki iki kardeş Dean ve Sam Winchester, babalarının kaybolmasından sonra yine bir araya gelip doğaüstü varlıkları yakalayarak insanları korumaya çalışırlar. Bu işlerle uğraşmak konusunda isteksiz olan Sam’in kız arkadaşı, annesini öldüren yaratık tarafından katledilir. Hem onların intikamını almak hem de insanları bu tür yaratıklardan korumak adına Sam yeniden avcılığa başlayacaktır. Dean ise kardeşine çok bağlıdır.
Neden İzlemeli?
• Yaratıklar, şeytanlar ve hayaletler gibi gerçekdışı varlıkların konu edildiği yapımları seviyorsanız bu diziye iyi ki başladım diyeceksiniz.
• Çizgi romanı ile birlikte okunursa ayrı bir hava verecektir. The Animation adında bir anime serisi de var.
• İki kardeşin en kötü durumlarda bile birbirine takılmaları size keyifli dakikalar geçirtecek. Ayıca esprilerin de ucuz espriler olmadığını belirtmek istiyorum.
• Korku ve gerilim severler kendilerinden geçecekler! Kesinlikle klişe bir dizi değil.
• Aile kavramının önemini anlatan bu diziden öğrenebileceğiniz birkaç şey mevcut.
• Öylesine izlemek için başlayanların bile bırakamadığı bir dizi.


Sherlock

sherlock
Sir Arthur Conan Doyle’un romanlarının unutulmaz dedektifi Sherlock Holmes birçok defa sinemaya ve televizyona aktarıldı ve bu durum devam edecek. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın başrollerde oynadığı bu dizideki Sherlock karakterinin kaba, bencil ve saygısız bir dâhi olması herkesin hoşuna gitmemiş olabilir ama karaktere bu yönden yaklaşılması karakter çeşitliliği açısında iyi oldu diyebiliriz. Her film veya dizide farklı bir Sherlock olması güzel bir durum. İçlerinden mutlaka hayran kaldığınız bir Sherlock çıkacaktır. Ian MacKellen’ın yaşlı Sherlock Holmes’u canlandırdığı film ise gelecekte bir zaman vizyona girecek. Gelelim dizinin konusuna. Çıkarım yoluyla cinayet vakalarını çözen Sherlock Holmes ve onun yardımcısı Dr. Watson’le beraber kötülere göz açtırmayacağız. Kimileri onun sekasına hayran duyarken kimileri de onu son derece can sıkıcı bir yaratık olarak görüyor. Saklayacak ne kadar çok şeyiniz olursa olsun hiçbir şey Sherlock’un gözünden kaçamaz. Scotland Yard dedektifi Lestrade burada daha pasif konumda ama kesinlikle daha önemsiz değil.
Neden İzlemeli?
• Sherlock Holmes kitaplarını okuyup, filmlerini izledikten sonra bile yeterince izlemediğinizi düşünüyorsanız bu dizi size göre.
• Olayları çözerken sizler de çıkarım yapıp katili yakalamaya çalışabilirsiniz.
• Sherlock Holmes karakterini severseniz bütün diziyi de seversiniz çünkü her şey onun üzerine kurulu.
• İlk bölümü çok uzun ama dizi sezonlarında fazla bölüm yok. Kısa ve öz.
• Cinayetler, dedektifler, aksiyon, gizem, macera. Bir dizide daha ne olsun?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.