Almost Human ~ Robot Polislerin Hüsranı

Almost Human
Almost Human

“2048’de bilim ve teknoloji engellenemez bir seviyede gelişti. Adı sanı duyulmayan uyuşturucu ve silahlar sokaklarımızı ve okullarımızı istila etti. Bu kaçak malların denetimi ve dağıtımı saldırgan, meçhul, kanunsuz organizasyonlar tarafından yapılmakta ve suç oranı da hayret verici bir şekilde %400 artmış durumda. Sayıca az olan, ezilmiş emniyet görevlileri yeni bir stratejiyi uygulamaya sokarlar: Her emniyet görevlisi gelişmiş, müdahale modeli bir Android’le ortak olmak zorundadır.”

Yukarıdaki paragraf dizinin kendisinden alıntılanmıştır. John Kennex son görevinde ağır yaralanır. Kendisi dışında tüm ekip üyeleri operasyonda ölür. Birinin bilgi sızdırdığı kesindir. Kennex 17 ay komada kaldıktan sonra görevine geri döner. Android robotlardan hoşlanmayan Kennex ne yazık ki kurallar gereği bir robotla ortak olmak zorunda kalır. Her yeni bölüm yeni bir macera olan dizi ne yazık ki tek sezondan oluşuyor. Dizi bilimkurgu olarak geçse de daha çok polisiye üzerine kurulu. Her iki türden zevk alanlar için mutlaka izlemelerini tavsiye ediyorum. Senaryo harika, çeşitlendirilmiş karakterlerin zayıf ve güçlü yanları iyi bir şekilde ortaya konulmuş. Dram, aksiyon, eğlence, espri, gizem ve tehlikeleri bir arada bulunduran bir dizi.

Almost Human John Kennex ve Dorian
(Solda)Karl Urban ve Michael Ealy

Dedektif John Kennex’in (Karl Urban)bir sentetik bacağı var ve partneri de bir robot. Almost Human (Neredeyse İnsan) her ikisi için de geçerli bir başlık. Kennex bir insan olabilir ama kötü sonuçlanan bir operasyon sonucu bir bacağını kaybetmiş, yerine sentetik bir bacak koyarlar. Karakter olarak da oldukça sert biri.  Çocuklara sentetik bacağını gösterirken onların gözü önünde bacağını bıçaklayacak ve sentetik olduğu için acımadığını, korkmalarına gerek olmadığını söyleyecek kadar duygusuz. Ortağı olan robotumuz Dorian (Michael Ealy) bir robot olmasına rağmen fazla duygusal olduğu için görevden çekilen robot serisine ait. Özellikle pili azaldığı ve şarj edilmediği zaman duygu değişimleri o kadar hızlı oluyor ki takip etmesi güçleşiyor. 4 yıl uykuda kaldıktan sonra uyandırılıp polislik mesleğine geri dönmek onun biricik arzusudur ve bu arzusu Kennex sayesinde gerçekleşmiş görünür. İnsan olan neredeyse robotlaşmış, robot olan neredeyse insanlaşmış. Kim insan, kim robot bazen insanın kafası karışabiliyor. Bundan yola çıkarak,dizi adının çok uygun olduğunu söyleyebilirim. Ben, Robot (I, Robot) filmini de izlemenizi öneririm. Film, bu dizi gibi gelecekte robotların çağında geçiyor ama robotlar polis değil. Baş kahramanımız vücudunun üst yarısı robot olan bir insan ve film boyunca üzerinde çalıştığı bir vakayı bir robotla beraber çözmek zorunda kalıyor. Diziyi sevenlerin bu filmi de seveceklerini düşünüyorum. Filmde başrolde Will Smith var.

İptal Olmaması İçin Birçok Neden Vardı

Gelecekte geçen, oldukça gerçekçi bir bilimkurgu dizisinin neden iptal olduğu sorusu hala bu dizi severlerin kafalarında dolaşıyor. Düşük reytingler, yüksek maliyet hemen her dizinin başında olan felaketler. Dizinin maliyetli olduğu gerçeğini inkar edemem çünkü görsel efektler, müzik, oyunculuk, sahnelerin hazırlanması cidden zorlu bir iş gibi görünüyor. Asıl sorun dizinin fazla izlenmemesi. Acaba o saatlerde başka popüler bir program mı yayınlanıyordu yoksa gerçekten benim gibiler dışında insanlar bu tür konulara sahip dizileri mi sevmiyorlardı orası biraz belirsiz. Oyuncu kadrosu ve senaryoda bence sorun yoktu. Birkaç bölüm geçtikten sonra oyuncuların birbirine daha çok ısınıp oyunculuklarını daha iyi sergilediklerini görmek de mümkün. Bu her dizi için geçerli. Kısacası Moonlight dizisi gibi bu dizinin de iptal edilmesi beni çok üzdü.

Almost Human
Almost Human

Dizi Hakkında Az Bilinenler

  • J. J. Abrams, Kennex rolü için Karl Urban’ı bizzat kendisi önermiştir. Star Trek (2009) dizisi için beraber çalışmışlardı.
  • Almost Human dizisi 2048 yılında geçmektedir. (Bariz görünen bir madde)
  • Dizi yüksek bir reyting almasına rağmen bölümlerin yanlış düzende gösterilmesi dizinin iptaline neden oldu.
  • Yaratıcı J. H. Wyman, Isaac Asimov ve Philip K. Dick distopik versiyonlarına göre geleceğin “daha” umutlu bir canlandırmasını yaratmak istediğini belirtmiştir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.