Ghost Hunt ~ Hayalet Avı (Anime)

Shiho Inada tarafından yazılan ve çizilen mangadan uyarlanan Ghost Hunt anime serisi, ilk kez 3 Ekim 2006 tarihinde Japonya’da gösterildi. Kazuya Shibuya (Naru), SPR (Shibuya Psychic Research) adlı bir Psişik Araştırmalar Merkezi’nin genç başkanıdır. Huysuz, ne tepki vereceği belli olmayan ve narsist bir kişiliğe sahip olan Naru, Mai Tanimaya’yı kırdığı kameranın bedeli karşılığında işe alır. Aslında kamera sadece bir bahanedir. Mai’nin kendisinin bile birkaç bölüm sonra öğreneceği empati gibi birtakım psişik güçlerinden haberdardır. Naru’nun birlikte çalıştığı tek kişi Mai değildir. Naru’nun sessiz asistanı, bir keşiş, bir tapınak rahibesi, Avustralyalı bir rahip, bir televizyon medyumu, zeki ve genç bir araştırmacı ve elbette bir sürü hayalet anime bölümleri boyunca izleyicilere keyifli ve biraz da korkutucu deneyimler yaşatırlar. Korku dedim ama herkesin korku beklentisi bir olmayacağı için esaslı bir korku anime beklentisi içinde olanlar hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bunu belirtmekte büyük fayda var. En azından tüylerinizin ürpereceğini garanti edebilirim.

Neden İzlemeliyim?

  • Bir anime severseniz, Ghost Hunt izlemek için böyle bir sorunun sorulmasına ihtiyacınız yoktur.
  • Özellikle geceleri izlendiğinde hafif gerilim dolu atmosferi, müzikleri sizi zaman zaman yerinizden zıplatabilir. Biraz heyecanın zararı olmaz.
  • Hayalet hikâyelerini saçma buluyor yine de fantastik türe ilgi duyuyorsanız izlememeniz için bir sebep yok. İnli cinli birçok filmin arasında bu animeyi birçok defa izlemeyi tercih eden biri olarak size tavsiyem şudur: Hayaletler gerçek olmasalar bile iyi vakit geçirtebilirler! Gerçek olmadığını unutmadan izleyin ve gece rahat, güzel bir uyku çekmeyi de unutmayın.
  • Karanlık bir atmosferi ve bu atmosferin içinde bile arkadaşlığın, sevginin ve hüzünlü hikâyelerin izlerini taşıyan hikâyeler size hayatınızda yeni bakış açıları kazandırabilir.
  • Gerilimin arasında komedi unsurları son derece başarılı bir şekilde yerleştirildiğinden izlerken sizi güldüren sahnelerin değeri paha biçilemez. Fazla abartılmayan bu sahneler ve diyaloglar, animeyi izlemeyi daha da keyifli bir hâle getiriyor.

25 bölümden oluşan anime, yaklaşık 25 dakikalık süren bölümleriyle çeşitli hikâyeleri içinde barındırıyor. Bir hayalet hikâyesinin sona ermesi birkaç bölüm birden sürebiliyor. Benim favori hikâyelerim 12. ve 13. bölümleri kapsayan “Sessiz Noel” ile 18, 19, 20 ve 21. bölümleri kapsayan “Kanlı Labirent” hikâyeleri. Tek bölümden oluşan ve 11. bölümde izleyebileceğiniz “Parktaki Hayalet Hikâyesi” de ilginçti.

Hikâyelerin merkezinde Mai varmış gibi görünse de her karakterin kendine özgü davranışları hikâyeyi tek karakter merkezli olmaktan kurtarmış. Birbirleriyle diyaloglarından karakterler üzerinde derinlemesine analiz yapıldığı anlaşılıyor. Ekibin esas beyni Naru. Asıl adı Kazuya Shibuya olan karaktere Naru ismi Mai tarafından takılıyor çünkü o gerçek bir narsist! Havalı ve süper zeki hareketlerine birde yakışıklı olması eklendiğinde etrafındakilerin etkilenmemesi mümkün değil. Genç yaşına rağmen alanında bir uzman olan Naru, bütün bu üstün özelliklerini soğukkanlı tavırları ve soğuk tavırlarıyla dengeleniyor. Aslında bu davranışlarının bir sebebi var ve bu sebebi 25. bölüme kadar öğrenemiyoruz. Bende buradan söyleyerek hevesinizi kaçırmak istemiyorum. İnsanların yeteneklerine büyük bir saygısı olan Naru’nun ekibi de kendi alanlarında oldukça yetenekli ve renkli karakterler. İzledikçe her bir karaktere ayrı ayrı ısınıyorsunuz. Hepinize keyifli izlemeler.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.