Moonlight – Tek Sezonluk Vampir Dizisi

Moonlight (Ay Işığı)
Moonlight (Ay Işığı)

50 yıldan fazla vampir olan Mick St. John, Los Angeles’ta özel dedektiflik yapmaktadır. Baktığı davaların içinde vampirli olanlar epey çoktur. Ölümlülere yardım etmek için ölümsüz yeteneklerinden faydalanmaktadır. Kendi kimliğini gizli tutması açısından oldukça zorlu bir meslek seçmiştir. Bir gece, bir vaka sebebiyle yolu muhabir Beth Turner ile kesişir. Mick, bu güzel kadına karşı güzel duygular beslemektedir. Vampir olan eski karısı Coraline (Mick’i vampire dönüştüren de kendisidir, hem de düğün gecelerinde) yıllar önce Beth Turner’ı kaçırmış ve bir aile olmak için çocuğu vampir yapmak istemiştir çünkü Mick kendisini vampire dönüştürdüğü için eşinden ve vampir olduğu için kendisinden nefret etmeye başlamıştır. Mick hem çocuğu kurtarmış hem de karısını öldürmüştür. Mick o zamandan bu yana Beth’i korumuştur ve genç muhabir kaçırılmanın getirdiği korkuları kolay atlatmıştır. Yine de kendisini yıllarca kimin koruduğundan habersizdir.

Moonlight - Mick St. John
Moonlight – Mick St. John

Mick’in 400 yaşındaki en iyi arkadaşı Josef Kostan çeşitli konularda, özellikle bir insana âşık olmak konusunda birçok tavsiyede bulunmaktadır ama ilerleyen bölümlerde görülecektir ki kendisi de bir insana âşık olmak konusunda oldukça beceriklidir. Josef, Mick’ten farklı olarak insanlardan beslenmeyi tercih eder. Bunun için yanında bir sürü güzel kızla gezer. Zengin bir Broker’dır ve para içinde yaşar. Mick kan ihtiyacını morgda çalışan vampir arkadaşı Guillermo’dan kan alarak gidermektedir. Beth ise Buzzwire denilen ve internetten yayın yapan bir haber kanalı için çalışmakta ve başarılı bir avukat olan nişanlısı ile ilişkileri iyiye gitmektedir ama ne yaparsa yapsın Mick’ten uzak kalamayacaktır.

Ne yazık ki senaristlerin greve gitmesi sebebiyle dizinin sadece tek sezonu bulunuyor. 16 bölüm boyunca dizinin keyfini elinizden geldiğince çıkartın çünkü tadı damağınızda kalacak, buna şüphem yok. Dizi, 2007-2008 yıllarında televizyonda gösterilmiştir.

Moonlight Dizi Karakterleri
Moonlight Dizi Karakterleri

Dizi Hakkında İlginç Bilgiler

  • Dizinin ana karakteri Mick St. John’un ismi aslında Mike Angel’dı. Joss Whedon’un vampir dedektifi Angel (1999) ile karıştırılmaması için isim değiştirildi. Benzer şekilde, dizinin adı da Twilight (Alacakaranlık) olarak düşünülmüştü ama Stephenie Meyer’ın meşhur serisi Twilight’ın popüler olmasından sonra bu da değiştirildi.
  • Dizinin hikâyesi, Trevor Munson’un kitabına dayanıyor. Kitabı merak edenler MySpace sayfasına göz atabilirler.
  • Beth Turner rolünde göreceğiniz Sophia Myles, daha önce “Underworld” filminde bir vampiri oynamıştı. Eğer bu filmi izlediyseniz karakteri hemen hatırlarsınız.
  • Mick yaklaşık olarak 85 yaşında ve Josef 400 yaşındadır.
  • Mick St. John karakterini canlandıran Alex O’Loughlin aslen Avustralya’lıdır ve dizide Amerikan aksanı kullanır. Sophia Myles’da İngiliz’dir ve o da aynı şekilde Amerikan aksanı kullanır.
  • Dizi boyunca Alex, oyuncu Holly Valance (kendisini Dead or Alive – Ölü veya Diri filminden hatırladım) ile çıkmaktadır. Valance dizinin altıncı bölümünde vampir Lola’yı canlandırmıştır.

Dizinin birinci bölümü, Mick’le yapılan bir röportajla başlıyor. Kendi kurduğu fantezilerinden birisi olan bu röportajda Mick kendisini insanlara anlatıyor. Dizi hakkında biraz daha bilgi sahibi olmanız için o konuşmalar aşağıda verilmiştir.

Soru-Mick St.John, bu gece aramıza katıldığın için teşekkür ederiz.

Cevap-Rica ederim.

S-Pekâlâ, vampir olmak neye benziyor?

C-Vampir olmak berbattır. Şaka gibi biliyorum ama bu gerçek.

S-Yani kan içmiyor musun?

C-Niye sordun, sunacak mısın? Sadece şaka yapıyorum. Evet, adamım var.

S-Satıcı gibi mi demek istiyorsun?

C-Evet, satıcı gibi.

S-Yani daha kimseyi ısırmadın öyle mi?

C-Hayır, hayır… Onlar bunu gerçekten isteyene kadar asla.

S-Tabutta mı uyuyorsun?

C-Hayır. Bu çok eski bir efsane. Ben dondurucuda uyurum. Hazır bahsetmişken, sarımsak pizzayla çok lezzetlidir.

S-Yani seni rahatsız etmiyor mu?

C-Bazen sevgililerimi rahatsız eder. Kutsal suyu üzerime dök, sadece ıslanırım. Haçlar… Eğer böyle şeyleri seviyorsan sorun değil ve kesinlikle yarasaya dönüşemiyorum. Bu çok iyi olurdu, değil mi?

S-Peki ya gün ışığı?

C-Gün ışığı iyi değildir. İyi değildir. Güneş altında ne kadar kalırsam o kadar kötü hissederim.

S-Ama yanmazsın öyle mi?

C-Kendimi yakmazsam hayır.

S-Bir vampiri nasıl öldürürsün? Benim tahminim tahta kazık.

C-Hayır, tahta kazık vampir öldürmez. Alev atar vampir öldürür veya kafamızı kaybedersek ölürüz. Yani, tamamen koparsa… Onun dışındaki tüm yaralarımız iyileşir.

S-Sen çok iyi birine benziyorsun ama vampirler insanları öldürmezler mi?

C-Pek çok vampirin kuralları yoktur ama benim var. Kadınları avlamam. Çocukları avlamam. Masumları avlamam ama dışarıda halledilmesi gereken avcılar var.

S-Bu yüzden mi özel dedektif oldun?

C-Bu, yeteneklerimi kullanabilmem için güzel bir yol.

S-Vampir taklitçilerine herhangi bir tavsiyen var mı?

C-Evet. Yolumdan uzak durun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.