Scrubs – Bu Doktorlar Sizi Gülmekten Öldürür!

Scrubs
Scrubs

Saatler boyu sürmeyen komedi dizilerinden hoşlanıyorsanız Scrubs dizisini kaçırmanızın ihtimali yok. Eğer şimdiye kadar bu diziye rastlamamışsanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Christopher Turk, John Dorian, Elliot Reid, Perry Cox, Bob Kelso, Carla Espinosa, Todd Quinlan ve dahası sizi “The Sacred Heart”, “Kutsal Kalp” Hastanesi’nde ağırlamaktan yani tedavi etmekten çok memnun olacaklar! Dizinin konusu çok basit, bir cümleyle bile anlatılabilir. Gerçek bir hastane olmayan “The Sacred Heart”da,  J.D lakaplı John Dorian’ın stajyerlikten uzmanlığa doğru giden kariyeri boyunca hastanede yaşadığı olaylar anlatılıyor. J.D tıp biliminin, arkadaşlığın ve hayatın ne demek olduğunu öğrenirken bizlerde seyirci olarak onun yaşadığı komik, acı ve tatlı olaylardan dersler çıkarıyoruz. Size ufak bir tavsiye: Doktor olmaya karar verirken sakın bu tür dizilere bakmayın yoksa büyük bir hayal kırıklığı sizi bekliyor olacak. Gerçek hastaneler asla bu kadar komik ve arkadaş canlısı değildir ki bu yapay hastane için bile bu sıfatları kullanmak güç.

Gülme Efekti Kullanılmayan Bir Komedi Dizisi

Scrubs Dizi Karakterleri
Scrubs Dizi Karakterleri

Evet, yanlış duymadınız. Scrubs; sizi gülmeye zorlayan, gülmeseniz bile gülme efekti sayesinde güldünüz hissi yaratan o dizilerden değil (her ne kadar bir iki tanesi hoşuma gittiyse bile gülme efekti bir süre sonra insanı sinirden ağlatabiliyor). Bolca müzik ve ses efekti kullanılmış ama bunların, olayları daha da komikleştirmekten başka bir işlevi yok. Bu gülme efektinin artık terk edildiğini düşünüyorum. Umarım fazla iyimser değilimdir. Bir grup insanın stüdyoda gülme seslerinin kaydedilip, devamlı seyirciye dinletilmesi hiç hoş değil. Üstelik neye güldüklerini bile bilmiyoruz. O efektlerde bir iki tanesi de resmen anırdığından (hatırlarsınız!) onları bu şekilde güldürmek için stüdyoda neler yapıldığını ancak hayal edebiliriz.

-Şimdi herkes hayatında yaşadığı en komik olayı hatırlasın.

-…

-Tamam mı? Şimdi gülmeye başlayın! KAYIT!

VEYA

Bence arka plânda yürürken yere düşen insanları gösteriyorlar. Bunlara benim dışımda gülmeyen olmaz herhalde. Ben düşen insanların acısını düşündüğümden, gülmek pek içimden gelmiyor.

Scrubs
Scrubs

Birde dizileri şöyle düşünün. O gülme histerisine kapıldığımız esprilerden gülme efektini çıkardığımızda gerçekten güler miyiz? Asıl soru bu. Bence mutluluğun sırrı da bunda saklı çünkü bizi gerçekten mutlu eden şeyleri çoğunlukla fark edemeyebiliyoruz. O sahte mutlulukları çıkardığımızda hayatımızda gülünecek çok şey kalmayabiliyor ama en azından gerçek oluyorlar. (BİRDE gülmenin yanı sıra alkış sesinin ne olduğunu hiç bir zaman anlayamadım. Güldük, kendimizi tebrik edelim bari alkışı gibi. Televizyon programlarında birileri saçma bir söz söylediğinde veya ünlü birisinin her ismi anıldığında yapılan alkış kadar saçma olmasa da yeterince mide bulandırıcı bir efekt daha).

Hizmetlinin Adı Nedir?

Scrubs Karakterler
(Soldan Sağa) Dr. Cox, Hemşire Carla, Dr. Elliot, Hizmetli, Dr. Kelso, Dr. Turk ve J.D (yani Dr. Dorian)

Dizinin belli bir bölümüne kadar kadar Tom veya Ryan isimleri geçse de, J.D’nin hastane hayatını zehir eden hizmetlinin gerçek adını bir türlü öğrenememiştik. Hatta rolü canlandıran aktörün ismi bile düşünülmüştü: Neil Flynn. Ama bu da yanlıştı. Bunu bizzat kendisi bir röportajda belirtti. Son bölümde nihayet J.D ismini sorduğunda Glen Matthews yanıtını vermişti. J.D arkasını dönüp gittiğinde başka biri hizmetliye Tommy diye seslenmişti ve hizmetli de ona cevap vermişti. Geln mi Tommy mi? Yoksa hiçbiri mi? Sanırım bunun kararı izleyiciye bırakılmış durumda. Bana kalırsa bu iki isimde onun gerçek ismi değil çünkü dizide onun isminin bilinmemesi konusu önemliydi. Bir sırdı. Bu sırrın hiçbir zaman açığa çıkmaması daha gizemli bir hava yaratıyor.

Sezon 9 Feci Sıkıcı!

Scrubs Carla, J.D, Turk
(Soldan Sağa) Carla, J.D, Turk

Sekizinci sezonda karakterlere güzel bir şekilde veda etmişken (ve dizi şaşırtıcı bir şekilde hâlâ komikken) birden yeni stajyerlerin arasına düşüyoruz. Üstelik pek güldürdüğünü de söyleyemem. Serinin tek komik olmayan sezonu bence dokuzuncu sezon oldu. Diziyi baştan sona tekrar izlemek istesem (ki yapıyorum) bu sezonu es geçerdim. Sanki yokmuş gibi… Belki Dr Cox için izlemek isteyenler olabilir ona bir şey diyemem.  Belki beklentilerinizi çok düşürürsem gülme ihtimaliniz o kadar artabilir. Kim bilir?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.