Shannara Efsanesi’nden Shannara Günlükleri’ne

Shannara Günlükleri

Hikâyesi, Terry Brooks’un Shannara Efsanesi’nin ikinci cildi olan Shannara’nın Elftaşları’na dayanan Shannara Günlükleri, kitaptan oldukça farklı kurgusuyla beni hayal kırıklığına uğrattı. Dizinin neden hayal kırıklığı yarattığını anlatmadan önce konusu hakkında kısaca bilgi vereyim. “Dünya büyük bir nükleer savaş sonrasında neredeyse yok olmuştur. İnsan ırkı zamanla kendi içinde evrimleşerek bir çok ırk ortaya çıkar: Gnomelar, troller, insanlar ve cüceler. Elfler, insanlardan türememiş ama uzun bir zaman süresince saklanmışlardır. Büyük Savaş’tan sonra ortaya çıktıklarında en güçlü ırk elflerdir. Dört karaya ayrılan kıtanın Kuzeykarası’nda troller ve gnomelar, Doğukarası’nda güç yarışı içinde olan gnomelar ve cüceler, Güneykarası’nda insanlar ve Batıkarası’nda elfler yaşamaktadır. Dizinin asıl konusu bundan sonra başlar. Elflerin, Ellcrys adını verdikleri bir ağaç ölmeye başlar. Bu ağaç, dört karayı iblislerin dünyasından koruyan tek şey olduğu için ölmesi beraberinde büyük bir felaketi getirecektir. Amberle Elessedil, ağacı kurtarabilecek tek kişidir. Yarı elf, yarı insan Wil Ohmsford’un yardımıyla Amberle dünyayı dolaşarak elflerin binlerce yıldır kullanmadıkları kayıp büyüyü harekete geçirmelidir. Elbette bu görev kolay olmayacaktır.” Kitaptan aşina olduğumuz karakterlerin bazılarını da dizide kanlı canlı görmek güzel oldu. Druid Allanon, Elf Kralı Eventine, gezgin kız Eretria vs… Dizide Elf Kralı Eventine Elessedil ile Durid Allanon karakterlerini Yüzüklerin Efendisi film serisinden hatırlarsınız. Eventine’ı John Rhys-Davies (Gimli), Allanon’u Manu Bennett (Azog) canlandırıyor.

(Soldan sağa) Amberle Elessedil (Poppy Drayton), Wil Ohmsford (Austin Butler) ve Eretria (Ivana Baquero)

Bir hikâyenin film dizi versiyonlarının, kitabın aynısı olmasını beklemek aşırı iyimser bir beklenti olurdu. Yine de Shannara Efsanesi gibi sekiz ciltlik bir eserin “Narnia Günlükleri”ni andıracak şekilde “Shannara Günlükleri” olarak isimlendirilmesine bir anlam veremedim. Dizinin neden ikinci seriden başladığı bir başka tartışma konusuydu. Belki Yüzüklerin Efendisi’ne benzer bir hikâyesi olduğu için değişiklik olsun diye, belki ikinci cilt diziye uyarlanması daha kolay diye böyle olmasına karar verildi. Sebep ne olursa olsun “Shannara’nın Elftaşları”, “Shannara Günlükleri” diye sunulmamalıydı. Gördüğüm kadarıyla dizide her şey popülariteye göre oynandı. Dizinin konusu gençlerin ilgisini çekebilecek tarzda gözden geçirildi. Dizinin introsunda, ilgi çekici olmasına rağmen, fantastik bir dünyayı çağrıştıran bir şeyler bulamadım. Benim fantezi dünyam ile bu dizide yaratılan fantezi dünyası arasında büyük bir uçurum var. Dizinin popüler kültüre göre şekillendirildiğini introsundan tutun dizideki yapmacık, günümüz ergen söz kalıplarına kadar her şeyden anlaşılıyor. Intro’yu veya diziyi beğenenlerin kitabı okuyup okumadıklarını veya okudularsa bile yaşlarını merak ediyorum. 15-20 yaş arasındaki bir kitleye hitaben hazırlanan diziden kitaba dair ne beklenebilir ki? Unutmayın, Shannara serisi 2000 yılında Türkiye’de yayımlanmaya başladı, yani bu demektir ki hitap edilen bu ergen kesim o zamanlarda ya yeni doğmuş ya da yürümeyi öğrenmeye çalışırken kafa üstü masalara tosluyorlardı. Dışarıda ise 1980’lerin başından beri revaçta olan bu kitap aslında benim neslimden bile yaşlıydı. Benim önerim gençlerimizin diziden ziyade kitaba ağırlık vermeleri, sadece diziyi izleyip hikâyeyi biliyorum havalarında gezmemeleridir. Hayal gücünüzün yaratıcılığına hiç bir dizi veya filmin ulaşamayacağını göreceksiniz.

Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi’nin her kesime hitap edecek şekilde çekilmesine özen göstermişse de kitabın hayranlarını unutmamış (kendisi de bir hayran olarak), filmin genel olarak kitaba büyük oranda sadık kalmasına dikkat etmişti. Ne yazık ki aynısını “Shannara Efsanesi” için söylemek mümkün değil. Gerçekten kitabı hayran kalarak bitiren, Yüzüklerin Efendisi gibi bir gün dillere destan bir fantastik filme dönüşeceğini bekleyenler için büyük hayal kırıklığı oldu. Filmi çekilmemesi bir yana bir de dizi olarak çıktı karşımıza.

Elftaşları. Shannara Efsanesi’nin ikinci cildine ismini verseler de bu taşları “Shannara’nın Kılıcı” cildinde de görmek mümkün.

Dizi ile Kitabın Ayrıldığı Başlıca Noktalar

 • Elflerin kutsal ağacı Elcrys’i korumak ve bakımını yapmak için özel seçilen elfler var ve bunlara Seçilmişler deniyor. Buraya kadar diziyle kitap arasında bir uyuşmazlık yok. Yalnız kitapta, seçilmişlerin bu unvanı kazanmak için elleri arkadan bağlı, gözleri kapatılmış bir şekilde ormandan ağaca doğru koştukları sahnenin tasviri bile yok. Her elf ağacın yanına gider ve ağaç seçmek istediğine dalıyla dokunur hatta seslenir. Kitabı bilmesem bana ilginç gelirdi ama seçimin böyle yapıldığını ilk defa görüyorum. Sanki bir dayanıklılık testiymiş gibi sunuluyor.
 • Seçilmişlerin erkeklerden oluşmasının nedeni kadınlara bu göreve seçilemeyecek kadar ikinci sınıf muamelesi yapılması değil. En son beş yüz yıl önce bir kadının seçilmiş olması göz önüne alınırsa, Amberle Elessedil’in seçilmesi herkesi şaşırttı. Ağacın genellikle erkekleri ve arada bir kadınları seçmesinin önemli bir sebebi var, bunu söylersem büyük bir spoiler vermiş olacağımdan diziyi izlemeye veya kitabı okumaya devam edin diyorum. Dizide sanki kadınların seçilmesi yasakmış gibi bir izlenim yaratılmış ama aslında durum böyle değil. Kesinlikle yasak değil ama çok nadir gerçekleşen bir durum.
 • Elcrys, dizide sadece Amberle ile konuşuyormuş gibi görünüyor. Amberle gelecekten bazı görüntüler gördükten sonra Elf ülkesi Arborlon’dan kaçarak hem Seçilmiş olmak gibi saygın bir görevi hem de ırkını terk ediyor. Kitapta olan ise daha farklı. Uzunca bir süre Seçilmişler’in arasında kalan Amberle sonradan ağacı ve yurdunu terk ediyor. Kitabın açılış sahnesinde Elcrys’in geride kalan altı Seçilmiş’le uzun uzun konuşması anlatılıyor. Sonrada öğrendiğimize göre ağaç Seçilmişler’i yanına çağırıp, ne yapılacağını, Seçilmişler’in ne yapması gerektiğini anlatıyor. Bir yeniden doğuş için tohumunu Seçilmişler’in arasından yeniden seçeceği bir kişiye vereceğini, bu kişinin de tohumu alıp Güvenli Kale’nin olduğu yerdeki Kanateşi’ne batırıp, yeniden ağacın köklerinin olduğu yere gelmesi gerekiyor. Altı Seçilmiş katledildiği ve geriye sadece Amberle kaldığı için bu görev onun omuzlarına yükleniyor. Diğer altısı yaşasa bile ağacın Amberle’den başkasını seçeceğinden kuşkuluyum. Hikâyeyi bilenler ne demek istediğimi anlamışlardır.
 • Dizide elfler bile büyüye, iblislere inanıyor gibi görünmüyorlar ama kitapta elfler ağacın işlevini ve iblisleri hâlâ unutmamışlar. Ayrıca elflerin neden yaşlandıklarına bir açıklama getirmek gerekiyor. Diğer kitaplardaki elf tasvirlerinin tersine burada elfler ölümlü ve insanlar gibi yaşlanıp, ölüyorlar. Elf Kralı Eventine, Shannara’nın Kılıcı cildinden aşina olduğumuz bir karakter ve ikinci ciltte karşımıza epey yaşlanmış ve tahtını oğluna bırakmak üzere olan bir kral olarak çıkıyor.
 • Fantastik bir dizi/film yapmanın zorluklarından birisi, karakterleri insanlar canlandırdığından hikâyede kafamızda canlandırdığımız karakterlerle alakası olmayan tipleri görebiliyoruz. Kulakları birazcık sivriltilmiş insanlardan başka bir şeye benzemeyen elfler hoş değil. Her şey insan üstüne kurulmuş, Daha doğrusu ergen insanlar. İstisnaları elersek, geriye kalan karakterlerin hepsi oldukça karizmatik görünen ergen karakterler.

Yukarıda sıraladığım bu kadar olumsuz maddeden sonra diziyi izlemenizi tavsiye eder miyim? Evet ederim. Görsel efektler bir kaç yerde falso verse de şimdiye kadar çekilen fantastik dizilerin arasında en iyi görsel efekte sahip diziydi. Dizi içerisinde zaman zaman gösterilen manzaralar -özellikle birinci sezonun birinci bölümünün başlangıcında- harap olmuş yerler, görsel efektler için izlemeye değerdi. Elfleri beğenmesem de bilgisayar aracılığıyla yaratılan iblisler etkileyiciydi. Bunların dışında izlemenize değmez. İzleyip beğendiyseniz, gerçek bir fantastik eserin nasıl olması gerektiğini bilmeyen birisiniz demektir, yaşınız kaç olursa olsun.

Dizi Hakkında Genel Bilgiler

 • Yüzüklerin Efendisi gibi Shannara Günlükleri de Yeni Zellanda’da çekiliyor.
 • Dizinin birkaç sezon sürmesini umanlar var (bu şekilde olacaksa tek sezon yeterli bence) ama ilk sezonun serinin ikinci kitabı olan Elftaşlarının tamamını kapsayacağı kesin. İlk sezon 10 bölümden oluşacak, bildiğim kadarıyla şimdiden 6 bölümü yayınlandı.
 • İki yıl önce kitaplar dikkati çekti. Hikâyeyi ve aşk üçgenini beğendiler.

Shannara Efsanesi

 1. Cilt – Shannara’nın Kılıcı
 2. Cilt – Shannara’nın Elftaşları
 3. Cilt – Shannara’nın Dilek Şarkısı
 4. Cilt – Shannara’nın İlk Kralı
 5. Cilt – Shannara’nın Çocukları
 6. Cilt – Shannara’nın Druidi
 7. Cilt – Shannara’nın Elf Kraliçesi
 8. Cilt – Shannara’nın Tılsımları

Kaynak

Forbes

Shannara Ciltleri

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.