She Was Pretty (Güney Kore Dizisi)

She Was Pretty Drama Poster
She Was Pretty

Ji Sung Joon (Park Seo Joon) çocukluğunda çirkin, şişman, gözlüklü ve utangaç bir çocuktur. Diğer çocuklar tarafından sürekli alay konusu olur. Dolayısıyla etrafında hiç arkadaşı yoktur. Beşinci sınıfta başka bir okula geçtiğinde, yeni okulunda Kim Hye Jin (Hwang Jung Eum) ile tanışır. Kendisinin tersine bu kız güzel, akıllı ve oldukça popülerdir. Ji Sung Joon’un hayatı bu kızla tanışmasından sonra değişir çünkü artık dostu diyebileceği birisi vardır. Hye Jin çoğunlukla diğer insanların alaylarından Sung Joon’u da korur. Zamanla ikisi arasında “ilk aşk” denilebilecek bir durum gelişir. (Çok tatlılardı.) Sung Joon yağmurlu havaları da hiç sevmez. Bu arkadaşlık Sung Joon’un ailesi Amerika’ya taşınmasıyla sekteye uğrar. İşler Hye Jin için daha da kötüye gider. Kızın babası iflas eder ve daha önceki zengin yaşamlarından eser kalmaz. İşler bununla da kalmaz, babasından miras kalan genetik yüzünden yanaklarında büyük kırmızı ve benekli lekeler belirir. Büyüdükçe annesinden çok babasına benzeyen kızın eski güzelliğinden eser kalmaz. Aradan 15 yıl geçer. Sung Joon artık yepyeni bir insan olmuştur. Yakışıklıdır, göz kamaştırır. Yetenekli ve başarılı bir sanat yönetmenidir. Çocukluk arkadaşı Hye Jin’i tekrar bulmak ister. Onun hatıralarını bozmak istemeyen Hye Jin ise işsiz, çirkin ve beceriksiz haliyle onun karşısına çıkmak istemez ve en yakın arkadaşı Min Ha Ri’den (Go Jun Hee) sanki kendisiymiş gibi rol yapmasını rica eder. Nasılsa bir defalık buluşmadan sonra Londra’ya okumaya gideceği yalanını söyleyip bir daha görüşmeyeceklerdir. Evdeki hesap çoğunlukla çarşıya uymaz deyim yerindeyse. Hye Jin her zaman bir ofiste çalışmak istemiştir ve nihayet bu hayaline uygun bir iş bulur. Orada çalışırken bazı malzemeleri teslim etmek üzere “The Most” adlı popüler bir magazin dergisinin ofisine uğrar. Orada kendisini yanlışlıkla dergide çalışan bir asistan olarak değerlendiren dergi çalışanları kıza bir sürü iş yığarlar. Sonuçta gerçek asistan ortaya çıkana kadar bütün o işleri yapıverir. Çalışkanlığı ile göz kamaştıran kızı üç aylık bir süreyle dergiye isterler. Kızın dergide çalışmaya başladığı zaman, Amerika’dan yeni bir Yardımcı Şef Asistanı’nın geldiği bir döneme denk gelir. Bu kişi de Sung Joon’un ta kendisidir. Hye Jin gerçek kimliğini ne kadar saklayabilecektir? Gerçek kimliğini gizleme kararı vermesinde ne kadar haklıdır?

She Was Pretty Drama
Başrol Oyuncuları (Soldan Sağa): Hwang Jung-Eum (Kim Hye-Jin), Park Seo-Joon (Ji Sung-Joon), Go Joon-Hee (Min Ha-Ri) ve Choi Si-Won (Shin Hyuk).

2015 yılında Güney Kore’de çekilen drama dizisinin yönetmeni Jung Dae Yoon. “She Was Pretty”, “She Was Beautiful” gibi isimlerle de anılan dizinin orijinal adı “Geunyeoneun Yeppeodda”. Dizi 16 bölümden oluşuyor ve izlemesi oldukça zevkli. Özellikle Güney Kore dizilerine yeni başlayan ve ne izleyeceğine tam olarak karar veremeyenler için bir lokmada izlenebilir. Komedi, dram ve aksiyon öğeleri dizinin arasına ustalıkla serpiştiriliyor. Dizi oyuncuları arasında kurulan güçlü ilişkiler dizinin kendisine de yansıdığını söylemek gerekiyor. Yani oldukça başarılı.Hiç ummadığını bir şekilde  kendinizi yüksek sesle kahkaha atarken bulabilirsiniz. Bunun dışında, evet dizi güzel, karakterler süper ama dizinin gidişatı konusunda her türlü tahmini yapabilir ve çoğunlukla bu tahmininizde yanılmazsınız. Hele böyle dizileri çok seyrettiyseniz, adı üstünde, klişe epey fazla. Spoiler vermemek için belirtmiyorum çünkü dizi zaten 16 bölüm. Bir şeyi açıklayayım derken gider yanlışlıkla dizinin sonunu söyleyiveririm, belli olmaz. En iyisi izleyip kendiniz görmelisiniz.

The Devil Wears Prada
Şeytan Marka Giyer (The Devil Wears Prada) Meryl Streep (solda) ve Anne Hathaway

Bunun dışında 2006 yılının Şeytan Marka Giyer (The Devil Wears Prada) filmini de izlemenizi tavsiye ederim. Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt ve Stanley Tucci gibi muhteşem oyuncularla göz kamaştıran filmin de diziyle bir açıdan benzer tarafları var. Dergilerde yazarlık yapmak isteyen ama istediği gibi bir iş bulamayan Andy Sachs (Anne Hathaway) ünlü moda dergisi Runway dergisinde Miranda Priestly’nin (Meryl Streep) ikinci asistanı olarak işe başlar. Bir milyon kızın bu iş uğruna cinayet işleyebileceği (lafın gelişi, yani o kadar çok isterler ki…) bu göreve Andy her işi başarabileceğine olan güveni sayesinde alınır yoksa modayla yakından uzaktan ilgisi yoktur. Dizideki baş karakterimiz Hye Jin gibi Andy’de ilk başta epey zorlanır, aşağılanır ve modayı küçümsemekle övünür. Halbuki moda sektörü milyarlarca liranın döndüğü bir sektördür ve sadece moda(!) diye geçiştirilemeyecek bir iş alanıdır. Her iki kızımız ilk başta modayı anlamak için gerekli çabayı göstermezler, istifa etmeyi bile düşünürler ama zamanla kendilerine gelirler ve bu işlerin profesyonelleri haline dönüşürler.

She Was Pretty Drama
Seviyor Sevmiyor ve She Was Pretty

She Was Pretty dizisinin birde yerli versiyonu çekilmiştir: Seviyor Sevmiyor. Dizinin konusu kısaca şu şekilde: Deniz (Zeynep Çamcı) küçükken çok güzel ve zengindir. Yiğit ise (Gökhan Alkan) şişman ve çirkin olduğundan kimse onunla arkadaş olmak istemez. Her şeye rağmen Deniz Yiğit’le arkadaş olur ve aralarında müthiş bir bağ kurulur. Yiğit babasıyla yurt dışına gider ve oradan tıpkı dizideki gibi epey kilo vermiş ve kariyerinde ilerlemiş biri olarak geri döner. Deniz ise tam tersine ailesinin malvarlığı uzun bir süre önce yok olmuş, eski güzelliğini kaybetmiş bir fiyaskodur. Bu ikilinin hayatları bir yerde kesişecektir.Yapımcılığını MF Yapım’ın üstlendiği diziye Güney Kore’de özel bir ödül de verildi. 2012 yılından bu yana Güney Kore’nin en prestijli ödülü sayılan APAN (Asia Pasific Actors Network) Drama Ödülleri sadece Asya Pasifik ülkelerine veriliyor. Güney Kore dizilerinin Türk izleyicisiyle buluşturup dünyaya tanıtan bu dizi için dizi oyuncuları (Gökhan Alkan ve Zeynep Çamcı) bu ödüle layık görüldü.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.